Hlavní seznam nabídek programuKomiksFEST! > 2013 > HostéRight menu


Hosté

David Zane Mairowitz sází na klasiky

Američan a světoběžník, který v 60. letech emigroval do Anglie a dnes žije ve Francii. Autor divadelních her (např. Flash Gordon and the Angels), spoluzakladatel undergroundových novin International Times a tvůrce knihy The Radical Soap Opera: Roots of Failure in the American Left. Scénáristicky systematicky pracuje na převodech literárních klasik především do komiksu.

Jaromír 99 aka Jaromír Švejdík mezi hudbou, Kafkou a komiksem

Autor známý jak pod svým jménem, tak pseudonymem Jaromír 99 se narodil v Jeseníku, který se dodnes promítá do jeho tvorby. Proslavil se v hudební i výtvarné oblasti díky kapele Priessnitz a komiksu Alois Nebel. Jím zároveň založil specificky českou komiksovou školu postavenou na kontrastním využívání černých a bílých ploch a hrubé výtvarné stylizaci.

Jedním z hostů letošního KomiksFEST!u bude Lukas Jüliger

Autor letošního vizuálu a nadějný mladý německý tvůrce se narodil roku 1988. Studuje ilustraci na Vysoké škole užitých věd v Hamburku pod slavnou komiksovou autorkou a předloňskou návštěvnicí KomiksFEST!u, Anke Feuchtenberger. 

Jiří Grus to bere přes Periférii

Vůdčí postava Generace nula svého postavení dosáhla nejen nepřehlédnutelným kresebním mistrovstvím, ale především pracovitostí a rozsahem tvorby. I když Jiří Grus patří k vůbec prvním publikovaným autorům (1999) novodobé tuzemské komiksové scény, jeho zapálení a touha tvořit „bubliny“ jsou dodnes těžko překonatelné.

Lorenzo Mattotti (I)

Hlavním hostem letošního KomiksFEST!u je italský komiksový inovátor a znalec umění Lorenzo Mattotti. V roce 1983 spoluzakládal sdružení Valvoline, které italský komiks vyvedlo z ohrádky mainstreamu.

Marco Turini aneb Za vším hledej ženu

Italský komiks je krom dobrodružných příběhů spojován s erotickou kresbou a ženským tělem. Osud Marca Turiniho propojuje obojí. Jeho otec letteroval slavnou westernovou sérii Tex a jeho syn jde ve stopách italského mága dívčích křivek Milo Manary, aby se nakonec oženil a zakotvil v Čechách.

Paul Gravett (GB)

Žádný fungující komiksový trh se neobejde bez svých hybatelů: organizátorů, novinářů a teoretiků, kteří spolu s autory stojí v jeho základech. Přinášejí nové vlivy, informace, posouvají věci kupředu, stojí za festivaly, cony, výstavami, časopisy a fanziny; třídí, hodnotí a poskytují hlubší vhled do věcí komiksových. Pro Velkou Británii všechny tyto role zosobňuje jeden muž, Paul Gravett, The Man at the Crossroads.

Pavel Trnka v jeskyni industriálních tvarů

Nová tvář českého komiksu vstoupila na scénu razantním krokem, vlastním alternativním časopisem Caves. S jistou nadsázkou jde o zkratku z Comics Alternative Visual European Scene. Magazín je součástí nové vlny domácích komiksových časopisů jako Kix či Bäm!, které chtějí posouvat hranice vnímání tohoto média do avantgardnějších vod. Nebo případně až k jeskynním malbám.

Petr Novák aka Ticho762 vzdělává lidi skrz graffiti

Ticho762 je autor, který se rozhodl komiksem u nás skutečně živit, pročež pevně naskočil na záda aktuální vlny historických a vzdělávacích adaptací a jeho jméno teď sviští do hlav lidí i mimo hardcore scénu. Přitom je graffiťák.

Sigbjørn Lilleeng a popkultura severské bizarnosti

Velká hvězda mladé norské komiksové generace má už svoje místo na scéně jisté. Chrlí rozsáhlé a úspěšné ságy a sbírá ocenění, kudy chodí. Umí totiž spojit obyčejné příběhy mladých lidí s přívětivou popovou vizualitou, která ale neváhá vycenit vlčí zuby podivných fantaskních světů. Prostě Seveřan.