Hlavní seznam nabídek programuKomiksFEST! > 2012 > HostéRight menu


Hosté

Pénélope Bagieu hostem KomiksFEST!u 2012

Bagieu, Pénélope (F)

(1982) Vystudovala Vysokou umělecko-průmyslovou školu (École nationale supérieure des Arts Décoratifs) v Paříži, se specializací na multimédia a animaci. S diplomem v kapse se vrhla na kariéru ilustrátorky. Pracovala na několika velkých reklamních kampaních, její ilustrace se objevily v tisku a v knižních publikacích.
Do povědomí nejen ženské části populace se dostala díky svému blogu Ma vie est tout ŕ fait fascinante (Můj život je naprosto fascinující), na kterém s humorem glosuje svůj každodenní život.

Boulet hostem na KomiksFEST!u 2012

Boulet (F)

(1975) Když si Gilles Roussel alias Boulet v roce 2004 založil blog www.bouletcorp.com/blog, už měl za sebou spolupráci s Lewisem Trondheimem a Joanem Sfarem na slavném projektu Donjon a vydání několika komiksů. Jak sám říká, blog ho lákal, protože to bylo „vlastně vydání na vlastní náklady bez nákladů a bez toho, aby se z toho, co publikuje, musel někomu zpovídat“.

Terhi Ekebomová hostem KomiksFEST!u 2012

Ekebom, Terhi (FIN)

(1971) Autorka s bohatou ilustrátorskou zkušeností, která se odráží v její vzdušné kresbě zaplněné křehkými linkami. Ráda znázorňuje lidskou neschopnost komunikace a z ní pramenící odcizení. Vystudovala umění a grafický design v Helsinkách.

Frémok hostem KomiksFEST!u 2012

Frémok (B/F)

(2002) Pionýři belgofrancouzského komiksu, tvůrčí skupina Frémok skrytá pod zkratkou FRMK, vznikla spojením dvou komiksových uskupení, Fréonu (Brusel) a Amoku (Paříž). Jde o vydavatelství řízené samotnými autory usilující o propojování uměleckých směrů, interakci s jinými výrazovými prostředky a experimenty s formou, grafikou, sekvencí a scénografií. Komiks jim umožňuje odhalit věci, které se odmítají vyjevit jazyku, nikoliv však zraku. Publikují poměrně málo, ale s velkou péčí a neobvyklými redakčními a koncepčními nároky.

Ville Hänninen hostem KomiksFEST!u 2012

Hänninen, Ville (FIN)

(1976) Novinář, teoretik a spisovatel, který se na komiks specializuje od roku 1997. Dosud napsal nebo editoval tucet knih, z toho většinu věnovaných právě této umělecké formě.

Hellesund, Kristian (N)

(1970) Novinář a učitel, v současné době působící v norském Bergenu. Především ale editor webového komiksového portálu Serienett.no. Dříve překládal americké superhrdinské komiksy od vydavatelství Marvel.

Igort hostem KomiksFEST!u 2012

Igort (I)

(1958) Jeden z otců současné italské komiksové avantgardy, vlastním jménem Igor Tuveri. Svou kariéru odstartoval začátkem 80. let minulého století publikováním komiksů v domácích magazínech (Linus, Alter, Frigidaire). V roce 1983 spolu s Brollim, Carpinterim, Jorim, Kramskym a Mattottim založili skupinu Valvoline, která si podobně jako Frémok nebo L´Association vytkla za cíl nabourat monopolní převahu komerčního, tradičně pojímaného italského comicsu. Přes značnou experimentálnost a rozdílnost tvůrců se podařilo stvořit specifický vizuální styl těžící z klasických avantgardních směrů včetně kubismu, expresionismu a především futurismu, který má své pevné kořeny právě v italské půdě. Práce s výraznými, silně stylizovanými barevnými plochami, stejně jako černobílá melancholicky-elegantní expresivnost jsou typické jak pro Igorta, tak třeba pro domácí legendu Lorenza Mattottiho.

Kverneland, Steffen (N)

(1963) Tvůrce, v jehož výtvarném stylu se střetává klasická karikatura s kubismem. V průběhu své kariéry si rád pohrával s různými vlivy a tvůrčími školami včetně belgofrancouzské čisté linky. První komiks publikoval ve věku 16 let v magazínu KOnk.

Larsson, Knut (S)

(1972) Autor letošního vizuálu je čistým zástupcem ponuré severské existenciální tradice. Knut Larsson debutoval roku 1996 ve známém švédském alternativním sborníku Galago. Od roku 2001 vydal šest samostatných alb; z toho dvě elektronicky prostřednictvím platformy Electrocomics.com vedené Ulli Lust. Za zmínku rozhodně stojí kompilační Lokmannen a aktuální Krokodilstaden s autorovou oblíbenou hrdinkou, jež si na plakátu KomiksFEST!u brousí špendlíky pro panáčka nápadně připomínajícího ikonu evropských komiksů z Belgie. U nás jeho krátké příběhy vyšly ve fanzinu Zkrat a v KomiksFEST! revui. Autor tvoří i animované filmy a vystavuje po celém světě od Angoulęme po Tokio.

Lust, Ulli (A)

(1967) Propagátorka dokumentárních a reportážních komiksů silně osobně i autorsky spojená s Berlínem, kde žije a pracuje od roku 1995. Zde se při studiu komunikačního designu spojila s dalšími studenty (Jens Harder, Tim Dinter, Kathi Kaeppel, Mawil, Kai Pfeiffer) a společně založili uskupení Monogatari. To si vytklo za cíl hledání nových obsahových i formálních přístupů ke komiksu, což potvrdil už jejich debut Alltagsspionage z roku 2001, kam každý autor přispěl svojí vlastní reportáží z prostředí Berlína.