KomiksFEST! > 2011 > Program > Výstavy
Výstavy

Hor sa, do hlbín! - Kája Saudek

 

Jednodenní výstava zrekonstruovaná z restaurovaných novinových tisků jednoho ze stěžejních - sice pozapomenutých - děl Káji Saudka.

 

Výstava doprovází limitovanou edici ztraceného komiksu Hor sa, do hlbín!
(podrobnosti v článku...)

Kája Saudek - výstava plakátů

Výstava plakátů Káji Saudka - legendárního komiksového tvůrce, zakladatele typické „saudkovské“ komiksové školy.
U příležitosti KomiksFEST!u připravily Terryho ponožky v Biu Oko.

Komiks v metru

Dlouhodobá instalace komiksů v rámci unikátního projektu Umění v metru vznikla ve spolupráci KomiksFEST!u a Dopravnich podniků hl. m. Prahy.

vybrané stanice metra nejstarší trasy C:

Kateřina Bažantová „Ktaiwanita“ (I. P. Pavlova)
David Böhm (Pražského povstání)
Jaromír 99 (Nádraží Holešovice)
Karel Jerie (Háje)
Jaromír Plachý (Opatov)
Vladimir 518 (Kačerov)

Historie Evropy. Obrazové putování

Renáta Fučíková, ilustrátorka a autorka obrazových naučných knih s prvky komiksu, které oslovují nejen děti, ale i dospělé čtenáře, představí svou novou a mimořádně rozsáhlou knihu „Historie Evropy – Obrazové putování“.

Golem, Řehoř a jiné běsi

Výstava Golem, Řehoř a jiné běsi nabízí průřez komiksovým dílem Václava Gatarika (1962). Ukázky z chystané adaptace příběhu o Golemovi doplňují pracovní verze autorova uchopení Kafkovy Proměny a „konzumní“ stripy o myslivcích. Václav Gatarik je přední český sochař a výtvarník. Ke komiksové tvorbě se dostal náhodou. „Kdysi jsem dceři slíbil komiks, slib jsem dodržel až s Proměnou.“ V roce 2009 vyšla jeho komiksová adaptace Kafkovy povídky v nakladatelství Garamond, v současnosti dokončuje autor knihu o Golemovi, postavenou na původní pověsti.

Pascal Rabaté – Ibikus

Pascal Rabaté se začal věnovat tvorbě komiksů po ukončení studia rytiny na umělecké škole v Angers na začátku osmdesátých let. Komiksy vytváří černobílé, lavírované i barevné a ve svých dílech představuje velmi rozmanité světy. Adaptace románu Alexeje Tolstého Ibikus do podoby komiksu mu vysloužila velký úspěch jak u kritiky, tak u široké veřejnosti, a udělala z něj uznávaného současného autora. Jedná se o ponurý příběh o lidském údělu je adaptací románu Alexeje Tolstého, ruského spisovatele z počátku 20. století, jenž byl vzdáleným příbuzným Lva Nikolajeviče Tolstého.

Frederik Peeters – Potápěč k lidské duši

Švýcarský autor Frederik Peeters se českému zájemci výstavně představí ve dvou rovinách. Jeho černobílou kresbu již známe z osobnějších a nezávisle laděných děl Modré pilulky a série Lupus. Jak si jeho výrazná charakteristická stylizace schopná přenášet emoce jemnými náznaky povede po přidání barev, které mohou stejně snadno výraz podtrhnout jako zastřít, uvidíme v albech a sériích Koma, Pachyderme či RG.

Dave McKean – Možnosti jsou nekonečné

Během své závratné kariéry v komiksové branži Angličan Dave McKean proslul především jako tvůrce obálek. Od nich pak není daleko k jeho samostatným obrazům. V obou případech věnuje svůj obrovský talent pouze jediné věci: vyjádření abstraktní myšlenky skrze jakoukoliv formu. Stylově tak zasahuje do nejslavnějších uměleckých směrů 20. století jako je surrealismus, kubismus či expresionismus, zatímco využívá a kombinuje záplavu forem od črty přes malbu, koláž, fotografii až po vkládání předmětů pomocí počítače.

Pro každého něco, pro někoho nic

Výstava devíti komiksových autorů ze sdružení ILUSTRATORI.net. Koncepce výstavy jde záměrně proti klasické instalaci komiksových prací. Diváka nutí vnímat odděleně to, co mu komiks nabízí již v definitivním stavu.

Vystavují: Barbora Šalamounová, Renáta Fučíková, Pure Beauty, Martin Raudenský, Kateřina Sechovcová, Jiří Franta, Vojtěch Domlátil, Františka Lachmanová, Zbyněk Havlín

Autoři koncepce: Klára Domlátilová, Jiří Franta, Vojtěch Domlátil

Tygři z Východu

Konstantin Komardin; Jozef „Danglár“ Gertli

Oba autoři, Rus a Slovák, vyrostli v prostředí, které komiksu z ideologických důvodů házelo klacky pod nohy, pročež se oba stylově tím více přimkli k „třídnímu nepříteli“. Jejich kresba si bere to nejlepší z americké a evropské popové linky, kterou ovšem zřetelně mísí s vizualitou slovanského kulturního okruhu. Vznikla tak moderní, masové popkultuře přístupná kresba, která díky neoddiskutovatelné autorské kvalitě přináší punc originality a údernosti v jednom.