KomiksFEST! > 2011 > Program > Hosté > Rabaté, Pascal
Rabaté, Pascal

Na letošním filmovém festivalu v Karlových Varech získal ocenění za režii za svou němou hranou grotesku Ni à vendre ni à louer (Prázdniny u moře). Když se před více než deseti lety do ČR dostaly první zvěsti o opus magnum Pascala Rabatého (1961), adaptaci knihy Alexeje (nikoliv Lva!) Nikolajeviče Tolstého Ibikus, byl už v zemi svého původu, Francii, považován za vůdčí postavu nové generace francouzského komiksu sázející na obraznost a malbu. Ibikus je odvážná adaptace, která skvěle využívá vyprávěcích předností komiksu. Kvalitní a úderný scénář o vzestupu „obyčejného člověka“ vlastní svižný střih, úderné černohumorné dialogy a vytříbenou formu. Neoexpresionistická kresba přinesla do francouzského komiksu opět emoce proudící přímo z obrazů samých.

Jiná Rabatého díla, která mu vycházejí již od roku 1989, ovšem mají často dosti odlišnou, karikující linku. V této rozmanitosti mu napomáhají i absolvovaná studia na Akademii výtvarných umění v Angers, kde si vyzkoušel různé výtvarné techniky – zejména dřevořezbu a kovorytectví.

Rabatého žánrová rozmanitost a formální šířka se projevují i v jeho nové filmové kariéře. V roce 2010 natočil diváky a kritiky ceněný film Les petits ruisseaux (Potůčky) o sexu ve starším věku. Jeho zaujetí pro sexualitu se odráží i v zmiňovaných Prázdninách u moře, které přesto nemusí zabíhat do vulgarity, aby byly zábavné. Rabaté dokáže být profesionálem na všech frontách.

Neděle 30.10. (17.30) vernisáž výstavy, beseda a promítání filmu

Francouzský institut, Štěpánská 35