KomiksFEST! > 2011 > Program > Filmy
Filmy

Iluzionista (2010)

Konec 50. let. Postarší kouzelník provádí na jevišti stále stejná osvědčená kouzla, zjišťuje však, že už nikoho nezajímají. Diváky teď baví jen hlučné rock’n’rollové kapely… Ponižující existenci atrakce zahradních slavností hrdina jednoho dne vymění za dlouhou cestu, na jejímž konci – v dalekém Skotsku – ho čeká věrná fanynka, která navždy změní jeho život. Věří totiž, že cizinec umí skutečně čarovat…

Nostalgický, starosvětský animovaný snímek Sylvaina Chometa vychází z nerealizovaného scénáře, který napsal francouzský herec a režisér Jacques Tati v roce 1956 jako osobní dopis pro svou nemanželskou, odcizenou dceru Helgu Marie-Jeanne Schielovou….

Persepolis (2007)

Teherán, 1978: Marjane je osm let a sní o tom, že se stane prorokem a spasí svět. Její moderní a vzdělaní rodiče ji hýčkají a ona se zájmem sleduje události, které vedou k islámské revoluci. Tehdy se ji rodiče rozhodou poslat do Vídně, aby ji ochránili před stále tvrdšími represemi v rodné zemi. Ve Vídni ve svých čtrnácti letech Marjane zažije druhou revoluci: dospívání, svobodu, milostná vzplanutí, ale také exil, osamělost a odlišnost.

Technotise - Edit a já (2009)

Sci-fi snímek Technotise – Edit a já je adaptací komiksu (Aleksa Gajić a Darko Grkinić, 2001).

Odehrává se v Bělehradu v roce 2074. Hlavní postavou je studentka psychologie Edit, která se rozhodne své studijní neúspěchy řešit implantací speciálního čipu. Při konfrontaci s genetickým vzorcem matematického génia Abela ale vznikne v jejím těle paralelní bytost, která iniciuje válku proti hostitelskému tělu. Edit se tak dostane na cestu, která by snadno mohla skončit její smrtí.

Ozvěny Anifestu – Komiksová animace

Pásmo filmů inspirovaných komiksy či komiksovou estetikou.

(Projekce v rámci celodenního programu "komiksové soboty" KF!)

Prázdniny u moře (2010)

Jste otec od rodiny, důchodce, nudista, pankáč nebo obchodník s deštníky? Stopem, s větrem ve vlasech ve vašem kabrioletu nebo s nohou na spojce bez řidičáku, pojeďte na pobřeží Atlantiku!
Můžete se tu věnovat všelijakým činnostem: golfu, pouštění draků, scrabblu, hodinám kreslení či seancím sadomasochismu. Čekají tu na vás krásná setkání!
Pokud jste všechno nezachytili, zapamatujte si alespoň toto: "Prázdniny u moře jsou super!"

 

Cena za nejlepší režii pro Pascala Rabaté na Festivalu v Karlových Varech 2011.

Potůčky (2009)

Důchodce a vdovec Emile žije poklidným životem. Čas tráví chytáním ryb na březích Loiry a hovory s kamarády v místní hospůdce. Jeho kamarád Edmond, také starý samotář, však mezitím nezapomněl žít naplno a tajně vede pestrý milostný život. Po Edmondově smrti se Emile ocitne tváří v tvář svým vlastním touhám, o kterých si myslel, že už dávno vyhasly.

Další film pod taktovkou Pascala Rabaté.

The Art of Spiegelman (2010)

Dokument o držiteli Pulitzerovy ceny za komiks Maus Artu Spiegelmanovi. V americko francouzském dokumentu uvidíte, jak nevážně tvoří komiksy zakladatel vážného komiksu pro dospělé. Po promítání následuje beseda s José Alanizem o tvorbě Arta Spiegelmana.

Alois Nebel (2011)

Podzim roku 1989 na železniční stanici Bílý Potok v Jeseníkách. Výpravčí Alois Nebel je tichý samotář, kterého čas od času přepadne divná mlha. Poklidnou atmosféru naruší jednoho dne Němý, který překročí hranice se sekyrou v ruce, aby pomstil svoji matku.

Promítání filmu bude spojené s besedou s animátory ze studia Tobogang.

Somnambul (2007)

Přiblížení, Zrcadlení, Nepozornost, Polibek a Zvětšení, pět kapitol animovaného filmu Anke Feuchtenberger, jsou také jednotlivými aspekty vztahu dvou jednotek. Ve velkém i v malém, u samotných planet stejně jako u matky s dítětem, v milostném vztahu dospělých lidí stejně jako v buněčných procesech jedné dámy.

Komické a tragické ruku v ruce v jednom filmu.

The Lost Thing (2010)

Film komiksového autora Shauna Tana o chlapci, který najde na pláži zvláštní stvoření a rozhodne se najít pro něj domov ve světě, ve kterém jsou všichni přesvědčeni, že za pozornost stojí mnohem důležitější věci. Snímek získal Oskara v kategorii nejlepších krátkých animovaných filmů.

(Projekce v rámci závěrečného večera festivalu.)