KomiksFEST! > 2011
Dave McKean – Možnosti jsou nekonečné

Během své závratné kariéry v komiksové branži Angličan Dave McKean proslul především jako tvůrce obálek. Od nich pak není daleko k jeho samostatným obrazům. V obou případech věnuje svůj obrovský talent pouze jediné věci: vyjádření abstraktní myšlenky skrze jakoukoliv formu. Stylově tak zasahuje do nejslavnějších uměleckých směrů 20. století jako je surrealismus, kubismus či expresionismus, zatímco využívá a kombinuje záplavu forem od črty přes malbu, koláž, fotografii až po vkládání předmětů pomocí počítače.

Aktuálně na Komiksárium.cz

 

Hza Bažant - Pán Času

Je to již 5 let kdy Erlioz Ment spustil časové obvody ve svém skafandru a zmizel v tajemných záhybech záčasí. Tetelení ručiček signalizuje těsnou blízkost časové anomálie, která jej vyvrhne zpět a spolu s ním svědectví o světě pod hladinou naší reality.
Výstava poodhalí podobu dlouho a pečlivě připravovaného komiksu Pán Času autorské dvojice Filip Novák & Hza Bažant, který se objeví na pultech na začátku roku 2012. Zároveň bude v době trvání výstavy poprvé v prostoru studia Saint Germain klubu Rock Café uvedeno divadelní představení Pán Času - Tyranie okamžiku.

Umění komiksu, komiksovost v umění

Výstava představuje celkem deset autorů (resp. Autorských dvojic), kteří se věnují komiksu nebo výtvarné tvorbě, která s tímto médiem úzce souvisí. Představí se komiksové počiny Jaroslava Rudiše/Jaromíra Švejdíka, Vojtěcha Maška/Džiana Babana, Adolfa Lachmana, Lucie Lomové a Jiřího Gruse. Na výstavě jsou dále představeny vedle malířských prací Josefa Bolfa a Karla Jerie i kresby Michala Machata, Petra Nikla a Martina Velíška.

Golem, Řehoř a jiné běsi

Výstava Golem, Řehoř a jiné běsi nabízí průřez komiksovým dílem Václava Gatarika (1962). Ukázky z chystané adaptace příběhu o Golemovi doplňují pracovní verze autorova uchopení Kafkovy Proměny a „konzumní“ stripy o myslivcích. Václav Gatarik je přední český sochař a výtvarník. Ke komiksové tvorbě se dostal náhodou. „Kdysi jsem dceři slíbil komiks, slib jsem dodržel až s Proměnou.“ V roce 2009 vyšla jeho komiksová adaptace Kafkovy povídky v nakladatelství Garamond, v současnosti dokončuje autor knihu o Golemovi, postavenou na původní pověsti.

Pro každého něco, pro někoho nic

Výstava devíti komiksových autorů ze sdružení ILUSTRATORI.net. Koncepce výstavy jde záměrně proti klasické instalaci komiksových prací. Diváka nutí vnímat odděleně to, co mu komiks nabízí již v definitivním stavu.

Vystavují: Barbora Šalamounová, Renáta Fučíková, Pure Beauty, Martin Raudenský, Kateřina Sechovcová, Jiří Franta, Vojtěch Domlátil, Františka Lachmanová, Zbyněk Havlín

Autoři koncepce: Klára Domlátilová, Jiří Franta, Vojtěch Domlátil

Historie Evropy. Obrazové putování

Renáta Fučíková, ilustrátorka a autorka obrazových naučných knih s prvky komiksu, které oslovují nejen děti, ale i dospělé čtenáře, představí svou novou a mimořádně rozsáhlou knihu „Historie Evropy – Obrazové putování“.

Jiří Zimčík - PLOP! fiction

Brak a škvár ve všech podobách, imaginární komiksové obálky, filmové plakáty a jiné zběsilosti v slušivém retro stylu, pečlivě vyřezané z barevných kartonů, tvořící jedinečný vizuální zážitek. OBRAZOPOSTER (podrobnosti v článku...)