KomiksFEST! > 2010 > Program > Výstavy
Výstavy

G+G: Jiří Grus a Lela Geislerová

 

Přední čeští komiksoví autoři spojili své síly. Jiří Grus absolvoval malbu na Akademii výtvarných umění a v komiksu debutoval už v jedenácti letech. Jeho nejslavnější série Voleman sklízí ocenění v Česku i zahraničí. Lela Geislerová je grafička a výtvarnice a ve svých komiksech se s velkým nadhledem a humorem věnuje ženským otázkám.

 

Výstava představí originální propojení malby a komiksových kreseb.

Komiks, Manga & spol. - nová německá komiksová kultura

 

Komiks už není okrajovým žánrem. Jak v Německu, tak i v Česku. Od 27. listopadu 2010 do 24. ledna 2011 v rámci výstavy „    Comics, Manga & Co. – Die neue deutsche Comic-Kultur    “ (Komiks, Manga & spol. - nová německá komiksová kultura) představí     Goethe-Institut Prag třináct autorů z dvou generací kreslířů.

M.A.D. – Snové krajiny komiksu

 

Celá galerie smíchovské MeetFactory se promění v komiksovou krajinu, ve které se můžete procházet. Každou z místností dostal k dispozici jiný výtvarník či výtvarná skupina a upravil ji podle svých představ. Něžný trojboj mezi sebou svedou mladá německá výtvarnice     Moki a dvě česká uskupení – vývojářská společnost     Amanita Design a za vizuální arteliér     DRAWetc. se představí     Jiří Franta a     Vladimír Strejček.

Michal Singer – Angelika a vozíčkář

 

Snově erotický komiks, jehož styl nachází impulzy především v černobílém filmu, spojuje prvky romantického hororu, italského neorealismu, francouzské nové vlny i současných projevů žánru noir a sci-fi. Rozvíjí fascinující příběh s neobvyklou dvojicí hlavních aktérů: rozmarně smyslnou Angelikou a jejím partnerem Vozíčkářem. Děj není vyprávěn chronologicky, ale spontánním, asociativním a symbolickým způsobem.

 

Autor je známý malíř, grafik, básník a performer.

Komiks is my Ponny

 

   Kateřina Bažantová aka Ktaiwanita,     Hza Bažant a jako host Hura Collective     Petr Bařinka uvádějí komiksem nabitou výstavu jako tři jezdci malé apokalypsy.

 

    Ktaiwanita – příběh Hrdiny Pippa ze série United Kingdog – „Bark Empire“
    Hza Bažant – mysteriózní obrazy ze záčasí poodhalí tajemství Pána Času a hlubin Botiče
   Petr Bařinka – navštivte Endland, zemi, kde nežijí jen lidé…  

Divoký východ

 

Výstava „Divoký Východ“ prezentuje tři zahraniční projekty.     Ukrajinský rodák     Igor Baranko (a autor vizuálu KomiksFEST!u 2010) představí svoje kresby. Kultovní     slovinský časopis     Stripburger přiveze výstavu Greetings from Cartoonia, na které spolupracovalo 12 evropských výtvarníků. Perličkou v tomto trojlístku je     lotyšská expozice The Last Match (Poslední sirka), která představuje komiks na krabičkách od sirek.

Strip na 23 polí

 

   KOPR: kooperací jednotlivců vzniklý asociativní příběh se dále větví a doplňuje o další roviny, detaily a dějové linie. Obrázkový příběh s poznámkovým aparátem. Výstava byla vytvořena speciálně pro KomiksFEST!.

 

    Účastníci:
         Darja Čančíková, Dora Čančíková, Jan Čumlivski, Dora Dutková, Martin Kubát, Martina Kupsová, Alžběta Skálová a Silvie Vavřinová.  

Emmanuel Guibert, Japonec

 

Francouzský výtvarník     Emmanuel Guibert představí výstavu, která vznikla na základě cestovního deníku z roku 2007 během jeho pobytu v zemi vycházejícího slunce. Guibert zachycoval nálady, momentky a krajinu, ovšem nikoli z pohledu Evropana, ale výtvarným stylem odpovídajícím místní tradici. Jednotlivé originální malby a koláže vznikaly na papíře, látce nebo dřevě.

Phantastyx

 

    PhantastyX je výstava českých komiksových autorů, kteří speciálně pro účely tohoto projektu vytvořili krátké příběhy na téma Fantastika a Erotika. Cílem výstavy je prezentace komiksu jako média schopného nést jakýkoli obsah.
   Kurátorem výstavy je občanské sdružení       Perifery publishing.  

Luděk Pešek Pachl – Pravda a láska by už k***a konečně měly zvítězit nad lží a nenávistí

 

Výstava představí proslulé Pachlovy instalace, v nichž jsou ve starých televizních přístrojích umístěny postavičky Spejbla a Hurvínka v různých situacích a při různých událostech – jako punkeři na 1. máje v Berlíně, jako tatéři, při ukřižování nebo v instalaci Solidarnosc. Luděk Pešek Pachl (1971) žije a tvoří v Berlíně, kde je dle jeho vlastních slov svět pro všechny a v jehož kreativní atmosféře nachází tvůrčí svobodu.