KomiksFEST! > 2010 > Pro média > Tisková zpráva: KomiksFest! 2010
Tisková zpráva: KomiksFest! 2010

 

Poslední sobotu v říjnu začne v Praze již pátý ročník mezinárodního festivalu KomiksFEST!

 

Hlavní program se uskuteční ve dnech     30. 10. až 6. 11. 2010 na patnácti místech po celé Praze    . Festival vznikl v roce 2006 s cílem vyvést komiks v Česku z undergroundu a etablovat ho jako plnohodnotné moderní médium schopné nést jakýkoli obsah. Motto festivalu zní „Komiks unlimited“     a jako každý rok přinese nové knihy, výstavy, filmy, divadelní představení, autogramiády a besedy.     (podrobnosti z programu naleznete v článku...)  

 

Festival začne     30. 10. Open party v MeetFactory v Praze na Smíchově a zahájí ho     mladá     německá výtvarnice MOKI, k vidění bude např. komiksová módní přehlídka Fashionshopu Parazit, speciální filmová projekce, koncert kabaretní vizuální skupiny Ghostmother a benefiční aukce pokreslených tenisek Converse pro nadaci Krtek.

 

KomiksFEST! vyvrcholí první listopadovou sobotu     6. 11. v Experimentálním prostoru Roxy/NoD celodenním programem (pro děti i dospělé) a slavnostním předání cen Muriel. Hlavním hostem bude významný francouzský komiksový výtvarník, věnující se hlavně politickým reportážím     Emmanuel Guibert.

 

Z výstav budou letošnímu ročníku vévodit dva kolektivní projekty. V MeetFactory se můžete procházet „Snovými krajinami komiksu“, které mají na svědomí Moki, skupina Amanita Design a výtvarníci z DRAWetc. V Novoměstské radnici navštívíte „Divoký východ“, kde se budou prezentovat slovinská výstava Greetings from Cartoonia, lotyšská The Last Match a autor letošního vizuálu ukrajinský výtvarník Igor Baranko. Obě velké výstavy jsou otevřeny až do 21. listopadu.

 

Letos se můžete těšit opět na zajímavé hosty ze zahraničí: z Francie přijede Emmanuel Guibert , z Německa vycházející komiksová hvězda Moki, z Ukrajiny Igor Baranko a se Slovinska parta kolem legendárního časopisu Stripburger. Kromě prezentace světového nezávislého komiksu festival představuje talentované tuzemské tvůrce, např. Nikkarina, Jiřího Gruse a Lelu Geislerovou. Zajímavostí letošního ročníku jsou divadelní adaptace komiksových děl: existenciální hovory od Monstrkabaretu, punkový Pixy (adaptace podle Maxe Anderssona), smyslná Octobriana a facebookový fenomén Fagi.