KomiksFEST! > 2009 > Program > Výstavy
Výstavy

45-89 / Komiks za železnou oponou

 

         (Comics behind the iron curtain)    
   Výstava představí komiksy, které vznikaly v letech 1945-89 v Polsku, Československu, Bulharsku, Rumunsku, Maďarsku, Chorvatsku, Srbsku a Slovinsku).  

Návraty Komety / Český komiks 89>09

 

Více než 60 reprodukcí konfrontujících současné autory s příběhy legendárního komiksového časopisu     Kometa.

Herozvěsti 3

 

Výstava šesti výtvarníků (    Zuzana Andělová,     Jiří Grus,     Jan Jiříček,     Petr Korunka,     Ján Petrovič,     Marek Rubec), kteří pro společnou prezentaci zvolili černobílé provedení, jež umožnilo dosáhnout vizuálního sjednocení rozdílných forem ztvárnění. Dalším popudem k výběru této základní nebarevné škály byla běžná představa vizuální prezentace komiksového undergroundu.

Tapiserie z Bayeux_Vera Mickova

Tapisérie z Bayeux

 

Slavná tapisérie je nejen jedinečným a autentickým středověkým záznamem bitvy u Hastingsu, v níž se roku 1066 Vilému Normandskému podařilo dobýt Anglii, ale zároveň ji můžeme považovat za jednoho z předchůdců moderního komiksu. Poprvé v Praze se představuje tkaná replika tapisérie, kterou v letech 2004–2007 vytvořila světově uznávaná tvůrkyně gobelínů     Věra Mičková    .

Pij s rozumem

 

Vážné téma prezentované vtipným způsobem. Známí komiksoví výtvarníci vytvořili sérii děl varujících před přemrštěnou konzumací alkoholických nápojů. Výstava je součástí preventivních aktivit sdružení Zodpovědných výrobců lihovin FÓRUM PSR propagujícího umírněné pití.

Le dernier Cri

 

Výstava francouzského undergroundového nakladatelství, které se zaměřuje na komiksy ve (velmi) limitovaném nákladu. Pro jeho produkci je typické experimentální míšení stylů a zahrnuje jak víceméně známé, tak i poměrně okrajové kreslíře (mj. letošního festivalového hosta Maxe Anderssona).

Nikkarin – 130: Odysea

 

Vstupte do světa, kde neexistují žádné hranice mezi fantazií a realitou. Objevte kouzlo pustiny, která v sobě skrývá tajemná místa, pomníky předválečných dob i rozrůstající se nové civilizace. Výstava originálů z debutového komiksového alba mladého českého výtvarníka.

David Rubín – Čaj, krev a vášeň: Světy Davida Rubína

 

Svět, který ve svých příbězích španělský autor stvořil, je postmoderním propletencem dávných i moderních mytologií. Výstava u příležitosti českého vydání oceňovaného alba     Čajovna u malajského medvěda.

Sousedé v rámečku

 

Výstava „Sousedé v rámečku. Poláci a Češi o sobě v komiksu“ je výsledkem konkurzu na komiksovou reportáž o Polsku a Česku, kdy bylo důležité konfrontovat médium komiksu s realitou polsko-českeho sousedství.

Blexbolex

 

Malá výstava Blexbolexových originálních prací a oslava českého vydání knihy     Album lidí (L’imagier des gens).

Roman Tolici – Barber’s Shop

 

Klíčová otázka této výstavy zní: Podle čeho si vlastně pamatujeme výjimečné osobnosti dějin? Odpovědí je série 40 portrétů význačných osobností, ovšem zachycených z pohledu holiče. Jejich autor prostřednictvím procesu pomyslné vizuální „kastrace“ narušuje mediální autoritu těchto postav, založenou často právě na jejich výrazném plnovousu či kníru, a přibližuje nám takto jejich „pravou“, lidskou tvář.

Andersson / Sjunnesson / Ahonen – Bosenský plackopes

 

Inspirací pro tento komiksový projekt     (Bosnian Flat Dog) byla cesta napříč státy bývalé Jugoslávie, kterou     Max Andersson a     Lars Sjunnesson podnikli v roce 1999. Původně zamýšlený cestovní deník začal nakonec žít vlastním životem, do něhož se promítlo mnohé z balkánského kolektivního podvědomí, a ve výsledku se stal expedicí do nitra vlastní identity. Výstava, jejíž součástí je mj. Titova mumie v životní velikosti nyní poprvé k vidění i v Praze.

United Kingdog ("Bark Empire")

 

Kateřina Bažantová aka "Ktaiwanita", členka výtvarné skupiny HURACOLLECTIVE, uvádí v galerii Tribo výstavu plakátů UNITED KINGDOG, s podtitulem "Bark Empire".

Návraty Komety - komentovaná prohlídka

 

Zveme Vás na komentovanou prohlídku výstavy s Tomášem Kučerovským (editorem revue Aargh!) za účasti autorů.

Brutto

 

Malá výstava originálů z nového projektu brutálně jemných komiksů:     Lela Geislerová,     Jiří Grus,     Džian Baban a     Vojtěch Mašek.

Nikkarin – 130: Odysea --- pokračování výstavy

 

Nikkarinova výstava 130: Odyssea je     prodloužena a     přesouvá se z Knihkupectví Samsa do     Café Alternatif, kde bude ke shlédnutí až     do 28.11.09  

Kája Saudek & 60’s

 

         Výstava toho nejlepšího od krále českého komiksu.
   Kája Saudek si díky svým kvalitám vysloužil titul krále českého komiksu, a přestože se tomuto médiu dnes věnuje i řada zdejších kreslířů, žezlo mu z ruky ještě nikdo nevyrazil.  

Válečníci středověku - komentovaná prohlídka repliky Tapiserie z Bayeux

 

Jedno z nejznámějších děl, zachycující zbraň, zbroj a samotný boj, je     Tapiserie z Bayeux z konce 11. století, která pojednává o dobytí Anglie Normany roku 1066. Komentovaná prohlídka repliky tapiserie od Věry Mičkové; pořádá lektorské oddělení NG.