KomiksFEST! > 2009
Le dernier Cri

 

Výstava francouzského undergroundového nakladatelství, které se zaměřuje na komiksy ve (velmi) limitovaném nákladu. Pro jeho produkci je typické experimentální míšení stylů a zahrnuje jak víceméně známé, tak i poměrně okrajové kreslíře (mj. letošního festivalového hosta Maxe Anderssona).

Aktuálně na Komiksárium.cz

Jaký byl rok 2017: Nejlepší překladové komiksy

ANKETA > Rok se rokem sešel a je tu opět tradiční anketa Komiksária. Znovu jsme se ohlédli za nejlepšími domácími komiksy, překladovými tituly, největšími událostmi, zahraniční produkcí i za tím (nej)horším, co rok 2017 přinesl. Letos přispěli (byť ne ve všech kategoriích) Kateřina Čopjaková, Martin Foret, Jan Havlíček, Pavel Kořínek, Anna Křivánková, Milan Krejčí, Tomáš …Pokračování textu Jaký byl rok 2017: Nejlepší překladové komiksy →

Jaký byl rok 2017: Nejlepší české a slovenské komiksy

ANKETA > Rok se rokem sešel a je tu opět tradiční anketa Komiksária. Znovu jsme se ohlédli za nejlepšími domácími komiksy, překladovými tituly, největšími událostmi, zahraniční produkcí i za tím (nej)horším, co rok 2017 přinesl. Letos přispěli (byť ne ve všech kategoriích) Kateřina Čopjaková, Martin Foret, Jan Havlíček, Pavel Kořínek, Anna Křivánková, Milan Krejčí, Tomáš …Pokračování textu Jaký byl rok 2017: Nejlepší české a slovenské komiksy →

 

Herozvěsti 3

 

Výstava šesti výtvarníků (    Zuzana Andělová,     Jiří Grus,     Jan Jiříček,     Petr Korunka,     Ján Petrovič,     Marek Rubec), kteří pro společnou prezentaci zvolili černobílé provedení, jež umožnilo dosáhnout vizuálního sjednocení rozdílných forem ztvárnění. Dalším popudem k výběru této základní nebarevné škály byla běžná představa vizuální prezentace komiksového undergroundu.

Brutto

 

Malá výstava originálů z nového projektu brutálně jemných komiksů:     Lela Geislerová,     Jiří Grus,     Džian Baban a     Vojtěch Mašek.

Blexbolex

 

Malá výstava Blexbolexových originálních prací a oslava českého vydání knihy     Album lidí (L’imagier des gens).

Andersson / Sjunnesson / Ahonen – Bosenský plackopes

 

Inspirací pro tento komiksový projekt     (Bosnian Flat Dog) byla cesta napříč státy bývalé Jugoslávie, kterou     Max Andersson a     Lars Sjunnesson podnikli v roce 1999. Původně zamýšlený cestovní deník začal nakonec žít vlastním životem, do něhož se promítlo mnohé z balkánského kolektivního podvědomí, a ve výsledku se stal expedicí do nitra vlastní identity. Výstava, jejíž součástí je mj. Titova mumie v životní velikosti nyní poprvé k vidění i v Praze.

Tintin a já / Tintin et moi (2003)

 

Na počátku 70. let nahrál mladý student     Numa Sadoul několikahodinový rozhovor s belgickým spisovatelem a kreslířem     Georgem Remim, známým jako     Hergé, tvůrcem     Tintina. Svou citlivostí si získal důvěru introvertního umělce, a přestože ten nakonec vyžadoval autocenzuru, vznikl unikátní dokument a podklad k filmu     Anderse Ostergaarda.

Snowblood (2008) + Nokturno (2009)

 

Dva krátké autorské filmy     Marka Bergera (*1987), čerstvého studenta pražské FAMU, který ve svých filmech uplatňuje komiksovou estetiku.     Nokturno je fantaskní metafora o střetu nespoutané umělecké svobody, anarchie a snílkovství s chladným a odosobněným světem řádu, pravidel a nařízení.     Snowblood je krvavá groteska o démonickém sněhulákovi, který promění ráj snowboardistů a lyžařů v peklo na zemi.