Hlavní seznam nabídek programuKomiksFEST! > 2008Right menu


Komiks po svém: Nicolas Mahler, Heinz Wolf a skupina Tonto

Komiks po svém: Nicolas Mahler, Heinz Wolf a skupina Tonto

 

Komiks jako médium prochází všude po světě výraznými změnami. Mimo žánrovou, mainstreamovou produkci vzniká řada děl, v nichž jde především o nápad a původnost autorského vyjádření. Výstava představí     nepřehlédnutelná jména rakouské scény: komiksy a animace minimalisty     Nicolase Mahlera a tvorbu nezávislé skupiny     Tonto Comics (Norbert Gmeindl, Michael Jordan, Helmut Kaplan, Clemens Stecher, Edda Strobl) a tvorbu doyena rakouského komiksu     Heinze Wolfa.

Aktuálně na Komiksárium.cz

Jaký byl rok 2017: Nejlepší překladové komiksy

ANKETA > Rok se rokem sešel a je tu opět tradiční anketa Komiksária. Znovu jsme se ohlédli za nejlepšími domácími komiksy, překladovými tituly, největšími událostmi, zahraniční produkcí i za tím (nej)horším, co rok 2017 přinesl. Letos přispěli (byť ne ve všech kategoriích) Kateřina Čopjaková, Martin Foret, Jan Havlíček, Pavel Kořínek, Anna Křivánková, Milan Krejčí, Tomáš …Pokračování textu Jaký byl rok 2017: Nejlepší překladové komiksy →

Jaký byl rok 2017: Nejlepší české a slovenské komiksy

ANKETA > Rok se rokem sešel a je tu opět tradiční anketa Komiksária. Znovu jsme se ohlédli za nejlepšími domácími komiksy, překladovými tituly, největšími událostmi, zahraniční produkcí i za tím (nej)horším, co rok 2017 přinesl. Letos přispěli (byť ne ve všech kategoriích) Kateřina Čopjaková, Martin Foret, Jan Havlíček, Pavel Kořínek, Anna Křivánková, Milan Krejčí, Tomáš …Pokračování textu Jaký byl rok 2017: Nejlepší české a slovenské komiksy →

 
Jiří Zimčík - IMAGO

Jiří Zimčík – Imago

 

   Jiřího Zimčíka charakterizuje až analytický přístup ke komiksu; na první pohled zaujme pevnou, precizní linkou a vyčištěnou barevností. Jeho kresba se často zjednodušuje až na vitrážově statické, vyčištěné linie a barevné plochy, jindy zas svou dynamikou připomene tvorbu futuristů. Ke čtenářskému soustředění nutí i zvláštně zpomalené časování, které jakoby rozjímalo nad každým políčkem, každou událost převracelo v hlavě. Dekonstruktivní příběhy ale neztrácejí atmosféru, a za zdánlivě chladným, geometrickým stylem se skrývá velká pozornost a také jemný, osobitý humor.

1. podzemní výstava Pavla Čecha

1. podzemní výstava Pavla Čecha

 

„Mám rád zarostlé zahrady, pohled na hvězdné nebe, motýly a brouky, lidi s dobrým srdcem, vůni lesních jablek a borového lesa, toulání, oprýskané zdi, indiány, Rychlé šípy, písničku Andělská, pouštění draka, knihy Michala Ajvaze, zrezavělé klíče, stará kina, čistou vodu, tajemství... a pokouším se to namalovat na plátno a nebo o tom psát a kreslit knížky,“ představuje se na svém webu     Pavel Čech.

Pavel Reisenauer: Respekt

Pavel Reisenauer: Respekt

 

Výtvarníka, grafika a karikaturistu Pavla Reisenauera proslavily především obálky a ilustrace pro časopis Respekt. Je "zásadním odpůrcem prvoplánovitosti", a také autorem jednoho z nejbizarnějších domácích komiksů, surrealistně existenciální     Smrti po životě. V roce 2008 mu Respekt vydal monografii     209 kreseb a 33 obrazů.

Hygienická stanice

Hygienická stanice

 

   Nezávislá alternativní galerie zahajuje svůj provoz     vernisáží stejnojmenné tématické výstavy. Prostřednictvím komiksu, tattoo, stencils, DIY sítotisku ad. zde představí své práce: Hura Collective, Leona Fajfarová, Lenka Maliská, Luděk Pešek Pachl, Michal Brož, Petr Bařinka a Štěpán Adámek.

EAST 1ST!

EAST 1ST!

 

Po pádu železné opony se u nás všechny pohledy z pochopitelných důvodů upřely na Západ a o dění u našich někdejších „bratrských národů“ jsme ztratili zájem, byť všechny prodělávaly a prodělávají podobně bouřlivý vývoj jako my. O tom, co se odehrává na východ od našich hranic, může ideálně vyprávět právě     komiks – komunikativní médium, které přirozeně odráží sny i realitu každé společnosti.  

Karel Jerie - Poslední leč

Karel Jerie – Poslední leč

 

   Karel Jerie je členem mladé nastupující generace jak v komiksu, tak ve výtvarném umění - generace výtvarníků s profesní průpravou (vystudoval pražskou AVU), kterým je komiks stejně samozřejmým vyjadřovacím prostředkem, jako olej a plátno. V komiksové kresbě ho charakterizuje silný cit pro komiksové vyprávění, svižná, intuitivní kompozice a především bezprecedentní práce s barvou. Ironie, nadsázka a pop-kulturní mixáž, které jsme – byť ne vždy právem – zvyklí komiksu přičítat, se projevují i v Jerieho výtvarné tvorbě.