Hlavní seznam nabídek programuKomiksFEST! > 2008Right menu


Lewis Trondheim

Lewis Trondheim

 

   Lewis Trondheim (vl. jménem Laurent Chabosy) je minimalistický komiksový výtvarník a scenárista, eruptivní tvůrce a spoluzakladatel dnes již legendárního nakladatelství L‘Assocation. Je také autorem a ilustrátorem dětských knih, a v současné době editorem Shampooing, dětské edice komiksového nakladatelství Delcourt. Francouzský institut představí Lewise Trondheima výstavou a také pásmem jeho animovaných filmů.

Aktuálně na Komiksárium.cz

 
Alexandru Ciubotariu – Čtvercová kočka

Alexandru Ciubotariu – Čtvercová kočka

 

Jedním z nejoriginálnějších výhonků současného rumunského komiksového podhoubí je     Alexandru Ciubotariu, přezdívaný také Ciubi, kresebný multitalent, stylový polymorf a tahoun alternativní výtvarné scény. Ciubotariův záběr je neobyčejně široký. Je schopen stručnosti ve stylu cartoonové karikatury nebo téměř clip-artové ilustrace a stejně tak se umí rozmáchnout k notně expresivním malbám. Kromě „ateliérové“ produkce se pod labelem Pisicapatrata (Čtvercová kočka) aktivně a dlouhodobě oddává i street-artu; pod stejným názvem publikoval první rumunskou DYI kompilaci a nedávno vznikl i stejnojmenný butik. Papírové stránky i pouliční zdi zaplňuje podivnými bytostmi – pozorujícími, zneklidňujícími, možná nechápajícími, možná chápajícími až příliš. Vynořují se jako duchové vyrůstající z městského podvědomí, amorfní a nedešifrovatelní, a přeci nezapomenutelní…

A kdy uprší ten druhej den

A kdy uprší ten druhej den

 

   Komiks vs. současné výtvarné umění. Jedním z poznávacích znaků komiksu jsou obláčky s textem, neboli bubliny. Podnětem pro tuto výstavu byly práce, ve kterých text opouští uzavřený prostor bubliny a mění se v obraz. Konkrétní příběh se vytrácí a nahrazuje ho pocit, že vyprávění buď už skončilo, anebo ještě nezačalo. To, co zůstává, je estetika a vyprávěcí postupy (několik obrazových políček), které ke komiksu odkazují. Z takových obláčků pršet nebude. (Laďa Gažiová, Jakub Hošek, Magdalena Hrubá, Marius Konvoj, Filip Nerad, Iveta Plná, Tomáš Roubal, A. Schwarz, Anita Somrová, Pavel Strnad, Petr Strouhal, Jan Turner, Jan Žalio, vernisáž + koncert Alef-Elektronik; kurátor výstavy Jiří Havlíček)

Ulf K. - Prosté linky

Ulf K. – Prosté linky

 

   Ulf K. (celým jménem Ulf Keyenburg) je nepřehlédnutelnou osobností německé komiksové scény. Ve své kresbě jako by po vzoru kubistů dekonstruoval realitu na elementární tvary – koule, kvádry, diagonály; ani zdánlivě přísná geometričnost ovšem neztrácí na hravosti. Naopak, s fantazií, jakou dokáže dětská představivost vtělit do stavby z dřevěných kostek, nachází Ulf K. za obrazy a linkami nové světy. Mnohdy vypráví beze slov, jeho příběhy jsou zároveň hluboce osobní i srozumitelně univerzální. Autorův aktuální hrdina – pro jeho tvorbu symptomatický Hieronymus B. – je plachý úředníček, jehož proudy imaginace jsou podstatně širší než koryto každodennosti okolo něj.

Jaromír Plachý – Koule a krychle na návštěvě u Řehoře Samsy

Jaromír Plachý: Koule a krychle na návštěvě u Řehoře Samsy

 

Mladý výtvarník     Jaromír Plachý v současné době studuje na Vysoké škole umělecko-průmyslové v Praze, obor Filmová a televizní grafika; za svůj krátký film     Hrouda obdržel na AniFestu 2008 dvě ocenění. Kromě animace se zabývá volnou i užitou grafikou (    Vyšehrátky, AniFest 2008), a také autorským komiksem (    Kmen a jiné příběhy). Jeho práce charakterizují až na dřeň oholené kresbičky, přelétavé nakládání s perspektivou a udivující frekvence narážek, vtípků a nápadů. Zdánlivě morbidní náměty však ukrývají vnímavý cit pro okamžik a namísto depky tak přinášejí osvěžení.

Kočky a kocouři v polském komiksu

Na všechny čtyři. Kočky a kocouři v polském komiksu

 

Mezi postavičkami polských komiksů je nejpopulárnějším zvířetem ježek (Ježek Jirka – Jeż Jerzy, povahou pařmen a odvazák) a hrdina obrázkových příběhů Kozlík Truhlík (Koziołek Matołek), jehož popularita by se dala srovnat s oblíbeností českého Ferdy Mravence nebo hrdinů Čtyřlístku. V Polsku sice nenajdeme žádnou kočičí komiksovou hvězdu, ale když trochu přimhouříme oči, zajímavé kočičí postavy jistě nepřehlédneme.

Andraste: Mechuplné pletichy

Andraste: Mechuplné pletichy

 

Kreslířka, tvořící pod pseudonymem     Andraste je jednou z nemnoha domácích komiksových autorek. Živí se jako profesionální DTP grafička, a rutinní zvládání počítače je na její tvorbě patrné. Ve svých dílech nejen kreslí, ale také upravuje fotky a kolážuje, vyrábí šperky a urban toys. Ve výsledku se pestrost inspiračních vlivů projevuje vytříbenou prací s barevností a tónováním, se světlem a materiály; její křehká, jakoby okamžitá linka jitří fantazii, a její obrázky často dovádějí čtenáře do pestrých světů, ukrytých za stránkami.