KomiksFEST! > 2007 > Výstavy
Výstavy

Malichernost aneb Pocta Ondreji Sekorovi

Artwall: Malichernost aneb Pocta Ondřeji Sekorovi

 

Obousměrný komiks     Malichernost aneb Pocta Ondřeji Sekorovi na Galerii Na zdi/Artwall je jedním ze street-komiksových projektů v rámci KomiksFEST!u, snažící se prozkoumávat možnosti a záludnosti ulice jako komiksového média. Kromě toho se vrací k počátkům domácího komiksu - ostatně víte, že Ferda Mravenec začínal jako hrdina válečných komiksových stripů?

 

   Foto (c)          Radek Jandera (FCCA/Artwall)      

Bez BUBLIN

 

Ateliér     Ilustrace a grafiky VŠUP blízko komiksu (Dutková, Korunka, Kubát, Lachnitová, Miller, Skála, Skálová, Skřivánková, Šeda).

Kaja Saudek: Barbarella

Český komiksový plakát

 

Nu, přiznejme na úvod, že koncept českého komiksového plakátu je spíše shovívavým, zastřešujícím deštníkem, než úderným mlatem, oddělujícím plakát od plakátu. Natolik je u nás "devátá Múza" ještě v plenkách, že kdybychom se měli soustředit jen na plakáty ke komiksovým knihám, rychle bychom se vyčerpali. Poohlédneme-li se ale po jejích sestřičkách, vidíme, že komiksová inspirace přeci jen tu a tam zanechala polibek...

David B.: ob��lka komiksu Babel

David B.

 

   David B. je jedním z celosvětově nejuznávanějších francouzských komiksových výtvarníků. Jeho sugestivní, stylizovaná, místy až ornamentální kresba propojuje dějové linky se snovými a fantazijními pasážemi a dodává tak čtenářskému prožitku neopakovatelnou hloubku. Závěrečný díl jeho autobiografické série     Padoucnice vyjde u příležitosti festivalu.

 

    David B. bude hostem KomiksFEST!u a výstavu v sobotu 3. 11. osobně otevře.
   Výstava je pořádána ve spolupráci s       Divadlem Archa, Francouzským institutem Praha a nakladatelstvím       Mot.      

obalka prvniho sesitu Voleman

Jiří Grus: Voleman jedna dvě

 

    Jiří Grus, absolvent pražské AVU a špička domácího komiksu, představí svoji autorskou sérii       Voleman. Voleman, napjatý mezi proklatě reálnými Holešovicemi a surreálným fantasknem, je (anti)superhrdinským alter egem každého z nás.       Voleman - skrz bulvu rovnou do srdce.    
   (Odbočkou přes bránici.)  

Sifra Mistra Hanky

Karel Jerie: Šifra Mistra Hanky a jiné příběhy

 

Na letošním KomiksFEST!u bude mít premiéru nové komiksové album     Karla Jerieho na scénář Tomáše Hibiho Matějíčka     Šifra mistra Hanky aneb pravdivá historie RKZ, vydané nakladatelstvím Garamond. Oba autoři se pokusili pomocí komiksového média rozehrát příběh, odehrávající se v několika dějových liniích, a to za pomoci různých malířských a kresebných technik, vložených fotografií, faksimilí a odlišného letteringu (písma). "Nechtěli jsme vytvořit další alternativní kousek, které u nás v poslední době vznikají, ale standardní komiksové album a 'experimentovat' na jeho základě. Přenést experiment z undergroundového prostoru do konvenční podoby a přitom zachovat příběh, který má hlavu a patu," říká k tomu výtvarník.

 

   Vernisáž výstavy a autogramiáda proběhne 30. 10. ve 20:00 v Kavárně Lucerna.  

Komiksovy svet Josefa Fraska

Komiksový svět Josefa Fraška

 

Výstava komiksových a komiksem inspirovaných děl profesionálního výtvarníka: "Kreslím komiksy do časopisů asi od roku 1991. Nakreslil jsem okolo 1000 listů komiksu (od dětských po erotické časopisy). Od roku 1995 se živím pouze kreslením a grafikou. Maluji pro časopisy, knihy, dětské hry... až po potisky na oblečení a trička pro motorkáře."

Anna chce skocit

Lucie Lomová: Komiksové posvícení!

 

Komiksové hody ze své aktuální tvorby pro dospělé čtenáře připravila     Lucie Lomová, jejíž debutové album     Anna chce skočit (Anne en cavale) slavilo úspěchy i ve Francii a péčí nakladatelství Meander vyšlo i u nás. Na vernisáži můžete navštívit místa, kde se Anna odehrává, ochutnat z autorčiny kuchyně skici, originální kresby i výsledné komiksové stránky a zakoupit knížky jak komiksové (Anna chce skočit, Anča a Pepík), tak krásnou literaturu, jíž kreslířka neméně krásně ilustrovala.

Mawil

Markus "Mawil" Witzel

 

   Markus "Mawil" Witzel (* 1976) je stoupající hvězdou německého autorského komiksu. Absolvent komunikačního designu s nezaměnitelným rukopisem si získává další srdce a bránice v USA, Francii, Itálii a dalších zemích, jeho krátké komiksy jsou vítanými hosty v řadě evropských magazínů. Autobiograficky laděné příběhy "koktajícího kluka odvedle", jak se Mawil ve svých příbězích i naživo jeví, jsou plné odlehčené (sebe)ironie, pouličních postřehů, tiché fantazie, dívčích křivek a vůbec svižné kresby... 4 z 5 komiksových čtenářů doporučují používat jako antidepresivum.

 

Výstavu pořádáme ve spolupráci s     Goethe-Institutem Praha.  

Vhrsti: Uz se neboji­m tmy

Vhrsti: výstava + křest Už se nebojím tmy

 

Vernisáž výstavy plzeňského autora Vhrstiho spojená s pražským křtem jeho autorské knížky     Už se nebojím tmy (Mladá fronta). Hladivý večírek v příjemných barvách útulného podniku a neméně útulného kreslíře - kdo nevěří, ať běží nejprve na www.vhrsti.cz.

Vojta Ě eda: Street strip

Vojta Šeda: Street strip (guerilla stickers)

 

Komiksové stripy, které vycházejí z ulice a zase se na ni vracejí - to je projekt     Street strip Vojty Šedy. Slovy autora: "Krátké příběhy, absurdní a bláznivé... Situace, které se kolem nás každodenně dějí, ale my si jich nevšímáme. Nebo je nechceme vidět? Jednoduchá zápletka, často abstraktní, si pohrává s imaginací kolemjdoucího..."

Zeny v polskem komiksu - autorky

Žena v polském komiksu - autorky

 

Výstava představuje     současný stav a tendence v polském komiksu, tvořeném ženami. Prezentuje práce uznávaných autorek: jak těch, které vytvářejí komiks v jeho klasické podobě (např. Szarlota Pawel), tak práce umělkyň, které velmi úspěšně využívají komiksovou formu například v městském prostředí nebo na internetu prostřednictvím blogů (Agata ?Endo? Nowicka).

 

   Vernisáž za účasti autorek Sylwie Restecké a Iwony Siwek a kurátora Michała Słomky proběhne 29. 10. od 18:00.