KomiksFEST! > 2007 > Muriel
Muriel

Komiksova oceneni Muriel

Komiksové ceny MURIEL 2007 - výsledky

 

V sobotu 3. listopadu 2007 byly během závěrečného večera festivalu KomiksFEST! 2007 v divadle Archa     slavnostně vyhlášeny a předány komiksové ceny Muriel. Držitele skleněných plastik odkazujících k legendární hrdince Káji Saudka vybrala dvacetičlenná odborná a hlavní porota, které předsedal Gene Deitch, americký filmový režisér a animátor žijící v Čechách.

logo KomiksFEST!u

Muriel 2007 - nominace

 

         Dvě poroty a přes sto padesát kandidátů - a přesto se jen tři v každé z deseti kategorií probojovali do nominací. Které projekty tedy soutěží o letošní skleněnou Muriel?
         Vítězové Muriel 2007 budou slavnostně vyhlášeni na závěrečném porogramu 3. 11. v Divadle Archa.      

Logo KomiksFEST!u

Muriel 2007 - poroty

 

   Pro komiksová ocenění Muriel jsme zvolili dvoukolové hlasování, a spolupráci dvou porot. V nominačním kole vybírá kandidáty ve všech kategoriích     porota odborná, složená zejména z komiksových aktivistů a publicistů, kteří mají přehled o celkové produkci. V jejich kompetenci zůstává i výběr vítěze ve specializovanějších kategoriích, jako je nejlepší komiksový strip nebo nejlepší lettering. V kategoriích nejlepší původní kresby, nejlepšího půvoního scénáře, a nejlepší původní a překladové knihy pak vítěze vybírá     porota hlavní, složená z výtvarníků, grafiků, překladatelů a scenáristů, kteří mají ke komiksu blízko jak profesně, tak osobně. Kromě samotného výběru vítězů tak na sebe hlavní porota vzala nesnadnou úlohu jednak komiksová ocenění zprůhlednit svou autoritou, jednak i poskytnout komiksové scéně vnější zpětnou vazbu ze "sousedních" odvětví. Složení obou porot najdete v článku.

KomiksFEST! logo

Muriel 2007 - stanovy a nominační listina

 

KomiksFEST!, podobně jako většina "sousedních" festivalů, bude udělovat oborová ocenění, která dostala jméno     Muriel. Tato ocenění, stejně jako celý festival, se soustředí především na komiksovou tvorbu pro starší a dospělé čtenáře, a svým výběrem by měla poukazovat na kvalitní domácí i překladová díla. Měla by tak být nejen povzbuzením pro autory, ale především doporučením pro čtenáře, kterým titulům stojí za to věnovat pozornost. Pojmenování cen Muriel je     holdem legendě českého komiksu, Kájovi Saudkovi, a poctou jedné z jeho nejživotnějších postav.

Logo KomiksFEST!u

Co je Muriel?

 

   Muriel, to je jedna z nejkrásnějších postav domácího komiksu.     Muriel, to je půvabná, leč nikterak křehká kráska z pera Káji Saudka, hrdinka komiksů Muriel a andělé a Muriel a oranžová smrt.     Muriel, to je komiksové ocenění, jímž KomiksFEST! udílí své uznání komiksovým příběhům a dalším, tematicky blízkým projektům za poslední rok.