KomiksFEST! > 2007 > Knihy > Žid Fagin
Žid Fagin

 

    Will Eisner přinesl nový pohled na jednu z nejznámějších záporných postav světové literatury. Převyprávěl a domyslel některé epizody románu Oliver Twist ústy Fagina.
   Svým dílem       Žid Fagin se Will Eisner opětovně připomněl nejen jako mistrný tvůrce komiksových příběhů, ale rovněž jako pronikavý společenský a literární kritik.  

 

    V průběhu téměř sedm desítek let trvající profesionální dráhy Eisnera v rostoucí míře frustrovaly úporně opakované stereotypy při zobrazování postav Židů v klasické literatuře. Při prohlížení původních vydání       Olivera Twista a jeho doprovodných ilustrací se rozhodl vyrovnat skóre ? vypověděl osud Žida Fagina, který Charles Dickens ve svém románě opominul, s použitím informací získaných při rešerších.
    Svým typickým stylem, který mu přinesl mnohá ocenění, vykreslil Eisner notorického zlosyna jako osudem pronásledovaného a složitého člověka a jeho vlastními slovy vypráví jak jeho životní příběh, tak i osudy aškenázských Židů v Londýně.       Žid Fagin je dílem životopis, dílem angažovaná polemika a Eisnerova empatie pro titulní postavu propůjčuje jeho uměleckému dílu, již tak mnohovrstevnatému a vzbuzujícímu pozornost, mimořádnou výmluvnost.
   Svým neotřelým a pronikavě přesvědčivým pohledem na předsudky, chudobu a antisemitismus v sobě spojuje       Žid Fagin střídmý popis všedního života a představivost v nezapomenutelný historický exkurs.  

 

   Will Eisner byl průkopníkem vypravěčského umění více než šedesát let. Kromě svého milovaného kresleného seriálu     The Spirit je autorem mnoha uznávaných kreslených románů, mimo jiné     A Contract with God a     Dropsie Avenue, jakož i dvou prací pojednávajících o tvůrčím procesu, Comics and Sequential Art a Graphic Storytelling. Vyučoval karikaturu na School of Visual Arts v New Yorku a každoročně předsedal udílení cen nesoucí jeho jméno.

 

    "Leonardo komiksů."       Civilization    
    "Eisner je jediný tvůrce, který komiksům propůjčuje intelekt."       Alan Moore    
   "Eisnerovo umění vneslo do komiksů revoluci."       Entertainment Weekly      

 

    Překlad Věra Kotábová
    Formát 186 x 234, 128 stran
    Brožovaná
    Jednobarevná (ale ne černobílá, tónovaná do hněda).
    Náklad 1000 ks
    Cena 279 Kč.
   V prodeji od 30. 10.  

 

   Vydává nakladatelství Netopejr (www.netopejr.cz)

Galerie

Diskuse