KomiksFEST! > 2007 > Knihy
Knihy

obalka katalogu KomiksFEST! 2007

Katalog KomiksFEST!u 2007

 

Doprovodný katalog bývá nedílnou součástí každého pořádného festivalu - příručkou pro odborníky a alespoň milou vzpomínkou pro nívštěvníky. Naším záměrem ovšem nebylo sestavit katalog jako kartotéku, která se po skončení festivalu stane jen dalším lapačem prachu. I pro příští ročníky by mělo platit, že kromě vazby na samotný program festivalu by se měl katalog stát     obstojným a životaschopným komiksovým médiem sám o sobě. K tomu by měly přispět jak exkluzivně publikované komiksy, tak původní texty, které se aktuální situace v komiksu dotýkají. Formát katalogu bude necelá A4, celý katalog bude v barvě - a více o jeho obsahu se dozvíte v článku!

Jaromir Plachy: Kmen a jine pribehy

Jaromír Plachý: Kmen a jiné příběhy

 

   V jedné zemi, v jednom lese žil v zemljankách malý lesní kmen. Byl to patriarchát a každý měl jednu ženu, jen náčelník měl mnoho žen. Byli to lovci, kteří se živili lovem obřích veverek, nebo lovili ryby, které chytali na jiné válečníky nebo ženy a děti... Hle, jak kontemplativně začíná čytřiadvacetistránkový komiks Jaromíra Plachého     Kmen. Že se vše záhy zvrtne a do etnoidyly zasáhne samotný Bůh, to je snad zřejmou součástí každého zásadního mytologického příběhu. Příběhu, v němž se snoubí laskavost a morbidita, archaické a moderní, "primitivní" kresba i dynamická animační kamera.

 

Epičtější     Kmen doplňují kratší, náladotvorné příběhy; knižní debut komiksového kreslíře a animátora     Jaromíra Plachého vydává v edici Bublanina SEQENCE o.s.

Smankote!

Šmankote!

 

Milé člobrdinky a člobrdíci! Chcete-li se dozvědět,     proč můj drahý otecko stále vykříkuje     "Šmankote!", zatímco já se cítím     nepochopen, Mánička sem tam v leknutí pípne     "Nebesíčka!" a paní Kateřina od nás stále častěji     odjíždí do lázní a na kurzy - listujte směle dál! Ještě, že     ten Žery mi rozumí! Váš Hurvínek

AARGH! 7

 

Nové číslo sborníku AARGH! vyjde na konci října.     Publicistické části budou dominovat velké rozhovory s Lucií Lomovou a Františkem Skálou, jimž letos oběma vyšla důležitá komiksová alba. Dále zde bude k nalezení medailon Ladislava Vlodka, zapomenutého průkopníka domácího komiksu, dva texty o rumunské scéně a profil legendárního amerického nakladatelství Warren. V     komiksové části budou představeny příspěvky Lucie Lomové, Jiřího Gruse, Tomáše Jirků a Jiřího Husáka, Pavla Čecha, Honzy Bažanta, Tomáše Kučerovského, německého kreslíře Markuse Witzela alias Mawila plus řádka dalších českých, rumunských, polských, slovinských a belgických komiksů.     Obálku speciálně pro sborník vytvořil výtvarník Jakub Rebelka, známý z nedávné výstavy Polský komiks dnes.

Žid Fagin

 

    Will Eisner přinesl nový pohled na jednu z nejznámějších záporných postav světové literatury. Převyprávěl a domyslel některé epizody románu Oliver Twist ústy Fagina.
   Svým dílem       Žid Fagin se Will Eisner opětovně připomněl nejen jako mistrný tvůrce komiksových příběhů, ale rovněž jako pronikavý společenský a literární kritik.  

Poznaný ďábel

 

    Krátce před KomiksFEST!em vychází kniha Mikea Careyho, mj. komiksového
   scenaristy,       Poznaný ďábel: Felix Castor je exorcista na volné noze s působištěm v Londýně. V době, kdy nadpřirozený svět čím dál víc proniká do pozemské životní reality, je zvlášť žádaným odborníkem. Dobrý exorcista si může účtovat libovolné ceny a žít si na vysoké noze, ale je v tom háček: dříve nebo později může narazit na ducha, který bude silnější než on. A pak přestává legrace.  

Sifra Mistra Hanky

Šifra Mistra Hanky...

 

    ... aneb       Pravdivá historie Rukopisů královédvroského a zelenohorského. Dne 16. září 1816 "nachází" Václav Hanka svazek staročeských rukopisů, jejichž datace spadá až do 14. století. Zápas o jejich pravost trvá již 190 let. Nechybí v něm národovecké vášně, přervaná přátelství, nečekaná odhalení, zhroucené kariéry, krvavé mordy.
   Teprve v této knize se ale všechny dosud skryté skutečnosti dostávají na povrch.  

 

Odvážíte se nahlédnout do jejich víru?

 

   Pravdivou historii Rukopisů zná totiž jediný člověk.

 

Jmenuje se Jaroslav.

Mrtvý nebo živý

 

Kancelářská krysa jménem Wesley Gibson si myslela, že je stejná nicka jako všichni ostatní. Jenže pak Wesley zjistí, že je synem "Zabijáka", člena podzemního bratrstva superpadouchů, kteří tajně vládnou světu od roku 1986. A jeho život se navždy změní.

Rabinuv kocour I: Bar micva

Rabínův kocour I: Bar micva

 

Komiks     Joana Sfara, jednoho z nejprodukrivnějších francouzských autorů, o rabínovi a jeho kocourovi začíná v okamžiku, kdy kocour sežere mluvícího papouška a začne ovládat lidskou řeč. Se svým pánem, rabínem, poté začne vést rozpravy o židovství, jejichž vyústěním je koucorovo rozhodnutí přestoupit na židovskou víru.     Může se ale stát kocour židem?