KomiksFEST! > 2007 > Filmy > Komiks v (polském) dokumentu
Komiks v (polském) dokumentu

 

Promítání     polských dokumentárních filmů s komiksovou tematikou: Portrét Sledě, Odjíždím-zůstávám a Kapitán Tytus Żbik na tajné frontě aneb Stránky z historie polského komiksu.

     

Portrét Sledě

   

      (Portret Śledzia, 7:30 min)
             Režie: Jędrzej Bączyk
     Sleď je dvacetiletý mladík, který je sám se sebou spokojený. Jak to? Objevil totiž recept na úspěch.    

       

Kapitán Tytus Żbik na tajné frontě aneb Stránky z historie polského komiksu

   

      (Kapitan Tytus Żbik na podziemnym froncie... czyli kartki z historii polskiego komiksu, 37min)
             Režie: Ryszard Maciej Nyczka
     Nejpopulárnější komiks v Polské lidové republice byl Tytus. Stačilo však málo, a osudy sympatického šimpanze a jeho kamarádů by vůbec nespatřily světlo světa: první dva roky od svého zrodu strávili v šuplíku, protože žádný nakladatel nechtěl jejich příhody vydávat. První části komiksu vyšly v časopise Świat Młodych a v souladu s doporučením tehdejších mocipánů musely mít "správný" ideologický obsah. Autor komiksu Henryk Chmielewski vzpomíná, že nejvíce času mu zabralo vymýšlení příběhů hrdinů v daných podmínkách. Dnes tento komiks dosáhl celkového nákladu 10 milionů výtisků a jeho autor už bez omezení vymýšlí další osudy Tytuse, Romka a A-Tomka.    

       

Odjíždím-zůstávám?

   

      (Wyjeżdżam-zostaję?, 18:07 min)
             Režie: Monika Nawrot, Magda Hajda, Michał Bebło
     Tento snímek je jedním z dílů programového cyklu o mladých lidech, kteří hledají "nápad" na život a kariéru, ať už doma v Polsku, nebo v zahraničí. Jeho hrdinou je Jacek Frąś, autor komiksů a člen hudební skupiny Cool Kids of Death. Mladý talentovaný umělec má na svém kontě několik úspěšných publikací a četné ceny. Tvoří komiksy na závažná společenská a historická témata. Hodně cestoval, pracoval v USA či v Japonsku. Vrátil se však do Polska, protože se považuje za novodobého patriota. Chce své sny a plány uskutečňovat doma.    

   

     Projekci uvede Michał Słomka, kurátor Centraly CECA; k dispozici bude výběr polských komiksových publikací.    

 

Související