KomiksFEST! > 2007 > Filmy > Gene Deitch: Proč miluju Prahu (speciální projekce)
Gene Deitch: For the Love of Prague

Gene Deitch: Proč miluju Prahu (speciální projekce)

 

Americký     režisér animovaných filmů Gene Deitch přiletěl do Prahy poprvé 10. října 1958. Měl ukázat českým animátorům, kteří ve studiu Bratři v triku pracovali na krátkých filmech pro amerického producenta Williama L. Snydera, jak animaci vylepšit a zrychlit, aby se zamlouvala americkým divákům. Do smlouvy se Snyderem prosadil klauzuli, že nebude muset v komunistické Praze zůstat déle než 10 dní. Ve studiu se setkal s mladou produkční Zdenkou Najmanovou.... Tušíte správně: zamilovali se do sebe a to, co poté následovalo, překoná i ty nejbujnější představy hollywoodského scénáristy.

 

   Projekce se koná za účasti Gene Deitche, režiséra, animátora, autora komiksů a čestného předsedy poroty Muriel 2007; film    nebyl    dosud uveden    v kinech    , a je promítán exkluzivně v rámci festivalu.  

 

Gene opustil rodinu s dětmi, New York, oženil se se Zdenkou a natrvalo přesídlil do Prahy. Jako zaměstnanec amerických studií, přinášející komunistickému Československu zakázky v tvrdé měně, řídil v Praze nejen výrobu amerických animovaných seriálů jako byli     Tom and Jerry, Pepek námořník nebo     Krazy Kat, ale vytvořil také desítky filmů podle populárních dětských knih i mnoho vlastních filmů pro děti i dospělé. Za snímek     Munro, první film, vytvořený v Praze s českými animátory, získal na jaře 1961 cenu americké filmové akademie - Oscara.

 

         "Turecká káva se připravovala tak, že jste s najemno namletou kávou zacházeli jako s instantní. Pravá instantní káva tu neexistovala. Vyžadovalo to velkou dávku umu, pít tureckou kávu bez toho, abyste měli plnou pusu namletých drobků. Poté, co se na mletou kávu nalila vařící voda, přidal se cukr a několik sekund se káva jemně míchala. Pak jste čekali. Celý vtip byl v trpělivosti. Když jsem na tohle všechno přišel, musím přiznat, že káva to byla výborná. Uvědomil jsem si, že pracovat s Čechy bude velmi podobné tomu, jak se připravuje turecká káva: Míchat jen tak silně, aby se nerozvířil lógr."    
         Gene Deitch: For the love of Prague      

 

Jako nadšenec zvukové nahrávací techniky přivezl do Československa vůbec první stereofonní přístroj, který se stal vzorem pro mnoho podomácku vyráběných aparátů, základní platformy unikátního československého jevu - "HI-FI klubů", vznikajících v rámci SVAZARMU. Jako jazzový fanda zachránil vlastní záznam domácího koncertu americké bluesové legendy Johna Lee Hookera z doby před jeho první oficiální nahrávkou. Byl jedním z těch, kteří pomáhali prosadit a proslavit československou animátorskou "školu" v zahraničí. O více než čtyřiceti letech strávených v naší zemi napsal vzpomínkovou knihu     For the love of Prague, která je nejen inteligentním, mrazivým i humorným ohlédnutím za životem v době komunismu z pohledu amerického "hosta", ale také neuvěřitelnou love-story.

 

         Scénář a režie: Janek Růžička
         Režie animované složky a design: Adrian Kukal
         Animace: Ondřej Pfeiffer, Pavel Kout, Marie Minářová, Kaoru Ishidu
         Producent: Daniel Tuček  

 

(c) Golden Dawn, FAMU 2007

 

   Délka: 52 min, color, DV CAM

Související

Galerie

Diskuse