KomiksFEST! > 2007 > Filmy > Asijské bubliny na plátně + film: Dragon Tiger Gate
Dragon Tiger Gate - obalka komiksove predlohy

Asijské bubliny na plátně + film: Dragon Tiger Gate

 

Během posledních let zažívá západní kinematografie nápor přílivové vlny snímků vlastní provenience natočené na motivy nejrůznějších komiksových předloh. Z pravidla převládají díla a dílka těžící zejména z úspěchu bestsellerů ze zavedených vydavatelských labelů a popularity osvědčených hrdinů. Najdou se však naštěstí i vysoce ceněné adaptace komiksových libret slibujících divákovi nejen extravagantní vizuální podívanou, ale i naprosto civilní zpracování obyčejných každodenních příběhů. Jaká je však situace v Asii? Jaké komiksy poutají pozornost tamních filmařů a následně diváků?     Ovlivňuje asijský komiks a jeho výrazové prostředky svůj filmový průmysl i jinak, než pouze v rovině námětu nebo vizuálního popisu?  

 

Na tyto a příbuzné otázky se zaměří kompaktní přednáška, která prostřednictvím pestrého množství ukázek představí tematickou a žánrovou šíři asijských filmů, vzniklých na motivy tamní komiksové tvorby. Přednáška tak nenásilně poslouží jako startovní úvod, který odpálí následující projekci strhujícího hongkongského akčního hitu     Dragon Tiger Gate!  

     

Dragon Tiger Gate (Lung fu moon)

   

      Hongkong, 2006
             Režie: Wilson Yip
             Hrají: Donnie Yen, Nicholas Tse, Shawn Yue, Jie Dong, Li Xiaoran, Wah Yuen    

   

Mezi nejoblíbenější komiksové žánry v jihovýchodní Asii patří bojové komiksy. Zpravidla pojednávají o hrdinech vyučených ve speciálních školách bojových umění a jejich dovednosti zahrnují až supermanské techniky boje. Ty vychází z tradičních bojových technik, ale pro vizuální atraktivitu jsou přemrštěny a expresivně graficky stylizovány. Jednou z nejpopulárnějších sérií tohoto typu v Hongkongu je       komiks Dragon Tiger Gate, známý též pod názvem Oriental Heroes, který vychází už od 70. let. Filmová adaptace režírovaná       akčním profesionálem Wilsonem Yipem a obsazená smetánkou současného hongkongského bojového filmu zůstává ve stylu absolutně věrná předloze. Čekají vás tedy souboje nadpozemských rozměrů, vypjatě patetické sekvence, absurdní dějové stereotypy, škatulkově typizované postavy a opulentní a při tom záměrně nerealisticky působící exteriéry. Bez vědomí komiksových kořenů zůstává film jen obskurní hloupostí. Ovšem sledování snímku z pohledu žánrových klišé a asijských komiksových specifik odhaluje precizní zpracování specifického žánru a       jeden z nejvíce "komiksových" filmů všech dob.    

   

Přednáška a film poběží v rámci první       Komiksové soboty 27. 10. v holešovické La Fabrice.    

 

Související

Galerie

Diskuse