KomiksFEST! > 2007 > Filmy
Filmy

plakat k filmu Krrish

Krrish (KomiksFEST! doporučuje)

 

Anotace filmu je neprávem lakonická: "Sci-fi megahit vypráví o Krishnovi, chlapci obdařeném nadpřirozenými schopnostmi, které zdědil po svém otci, jenž zahynul během vědeckého experimentu. Krishna nyní čelí té největší výzvě, když musí zachránit svět před šíleným vědcem, dr. Aryou." Nicméně už její první přečtení nastartuje komiksové stereotypy, které známe z nejednoho superhrdinského komiksu. K maskovanému hrdinovi v hlavní roli přihodíme idylickou barevnost, bollywoodský patos, matrixovskou choreografii bojových scén, muzikálové vsuvky a spider-manovské eskapády. Sečteno podtrženo: Krrish je tříhodinová bollywoodská masáž     pro skutečné komiksové fajnšmekry!  

 

   Film Krrish uvede spřátelený Festival bollywoodského filmu v pátek 12. října v kině Světozor.  

Dragon Tiger Gate - obalka komiksove predlohy

Asijské bubliny na plátně + film: Dragon Tiger Gate

 

Během posledních let zažívá západní kinematografie nápor přílivové vlny snímků vlastní provenience natočené na motivy nejrůznějších komiksových předloh. Z pravidla převládají díla a dílka těžící zejména z úspěchu bestsellerů ze zavedených vydavatelských labelů a popularity osvědčených hrdinů. Najdou se však naštěstí i vysoce ceněné adaptace komiksových libret slibujících divákovi nejen extravagantní vizuální podívanou, ale i naprosto civilní zpracování obyčejných každodenních příběhů. Jaká je však situace v Asii? Jaké komiksy poutají pozornost tamních filmařů a následně diváků?     Ovlivňuje asijský komiks a jeho výrazové prostředky svůj filmový průmysl i jinak, než pouze v rovině námětu nebo vizuálního popisu?  

Mindscape of Alan Moore

V hlavě Alana Moora (Mindscape of Alan Moore)

 

   Alan Moore - spisovatel, umělec, performer, mág - je jedním ze světově nejuznávanějších komiksových scenáristů. Film     V hlavě Alana Moora (Mindscape of Alan Moore) nám jej představí jako novodobého šamana - schopného dosáhnout změn v divákově vnímání manipulací se slovy, obrazy a symboly v nich. Sám autor nás provede svým dětstvím a stoupající kariérou, při níž převracel samou podstatu komiksového média, až ke své současné životní situaci, v níž se věda, spiritualita a společnost prolínají v jeden celek.

 

   Film poběží v rámci hlavního programu: komiksové soboty 27. 10. v holešovické La Fabrice,    v anglickém znění s anglickými titulky.  

Barbarella

Barbarella

 

Píše se rok 40 000. Antigravitační sex-bomba     Barbarella je ze svého klidného poletování vyrušena žádostí prezidenta Země, aby zachránila svět před zlými úmysly vědce Durana Durana. Komiksová estetika, erotický pohled a vtipný nadhled     Rogera Vadima vytvořily koncem 60. let vytříběně legrační, podivnou podívanou.

 

   Legendární film podle neméně legendárního komiksu Jeana-Clauda Foresta, kterým se nechal inspirovat i Kája Saudek. V rámci hlavního programu: komiksové soboty 27. 10. v La Fabrice - a to          česky         a          na plátně!      

Radio Kebrle

Radio Kebrle

 

"Musíš mi pomoct. Chtějí mě připravit vo život! Janíku! Tady to někde je, někde to hraje, vod rána do večera, celý noce! Zbláznim se z toho, nemůžu spát, nemůžu nic dělat. Nevidim na to, nevim, kde to je! Najdi to a vypni to, rozumíš? Já už to nechci poslouchat!"

Jsem vetsi a lepsi

Jsem větší a lepší

 

         Může být herec v divadle nahrazen robotem? Krátký sci-fi příběh s vybroušenou 3D animací a působivou atmosférou se odehrává v nedaleké budoucnosti v Praze...
         Ještě mokrý absolventský snímek Martina Dudy uvedeme v rámci hlavního programu - první komiksové soboty 27. 10. v holešovické La Fabrice.      

Lapsus (Anifest 2007)

Ozvěny Anifestu: To nejlepší z Anifestu 2007

 

Z celkem 1400 zaslaných filmů vybírala porota na šestém ročníku festivalu animovaného filmu Anifest 2007. Kdo letos do Třeboně nezavítal, najde v tomto kompaktním hodinovém výběru krátkých filmů     to nejlepší, co světová animace na festivalu představila.  

Requiem - loutkovy balet Petra Nikla

Requiem - loutkový balet Petra Nikla

 

    Loutkový balet Requiem je dílem výtvarníka Petra Nikla, který film i režíroval. Film je       živým záznamem baletu loutek, věcí a živlů na hudbu Requiem W. A. Mozarta. Lampany, sovy, ptáky a další loutky vedou členové Laurychova divadla.
         předfilm: Kebule (Lou Poláková)  

Gene Deitch: For the Love of Prague

Gene Deitch: Proč miluju Prahu (speciální projekce)

 

Americký     režisér animovaných filmů Gene Deitch přiletěl do Prahy poprvé 10. října 1958. Měl ukázat českým animátorům, kteří ve studiu Bratři v triku pracovali na krátkých filmech pro amerického producenta Williama L. Snydera, jak animaci vylepšit a zrychlit, aby se zamlouvala americkým divákům. Do smlouvy se Snyderem prosadil klauzuli, že nebude muset v komunistické Praze zůstat déle než 10 dní. Ve studiu se setkal s mladou produkční Zdenkou Najmanovou.... Tušíte správně: zamilovali se do sebe a to, co poté následovalo, překoná i ty nejbujnější představy hollywoodského scénáristy.

 

   Projekce se koná za účasti Gene Deitche, režiséra, animátora, autora komiksů a čestného předsedy poroty Muriel 2007; film    nebyl    dosud uveden    v kinech    , a je promítán exkluzivně v rámci festivalu.  

Gene Deitch: Munro

Gene Deitch: autorské pásmo animátorské legendy

 

   Munro, Oscarem oceněný krátký animovaný film na straně jedné, a     Obři, (proti)válečná alegorie, zakázaná komunisty, na straně druhé - to jsou opěrné body pásma animací dnes již dvaaosmdesátileté     legendy americké animace, Gene Deitche, žijícího v Čechách. Pásmo doplní autorovy adaptace dětských knížek, slynoucí nejen poetikou originálu, ale i hravou a fantazijní animací.

30 dni dlouha noc

30 dní dlouhá noc (exkluzivní předpremiéra)

 

    Na nejsevernějším cípu Ameriky leží městečko Barrow. Každou zimu toto nehostinné místo na 30 dní ovládne tma, mráz a samota. Letošní zima však přinese i smrt? Krvežízniví upíři se vydávají na šílenou žranici. Překračují zamrzlou tundru, cestou odřezávají komunikace a únikové cesty. Je to svět, o němž dosud jen snili. Nekonečná noc a nekonečná zásoba krve a masa. Jenom dva lidé stojí mezi hladovými vetřelci a těmi, kdo přežili první krvavý útok. Šerif Eben (Josh Hartnett) a jeho žena Stella (Melissa George) bojují, aby mohli zase spatřit denní světlo. Dokážou městečko zachránit nebo se setmí navždy?
         předfilm: Bloody Mary (Zina Papadopulou)  

 

   Festival KomiksFEST! uvede film v exkluzivní předpremiéře, dva dny před oficiálním uvedením do kin.  

Komiks v (polském) dokumentu

 

Promítání     polských dokumentárních filmů s komiksovou tematikou: Portrét Sledě, Odjíždím-zůstávám a Kapitán Tytus Żbik na tajné frontě aneb Stránky z historie polského komiksu.

Buchty a loutky: Chcipaci

Buchty a loutky - Chcípáci

 

         Parodický a vynalézavě hravý hodinový film rozvíjí eklektickou poetiku originálního loutkohereckého sdružení Buchty a loutky, který byl založen již v roce 1991 a který nemá stálou scénu, ale přesto patří mezi oblíbence české divadelní kritiky a jeho význam přesahuje loutkářskou oblast. Chcípáci přinášejí v sedmi kapitolách klasický pohádkový i mytický příběh boje dobra se zlem: zatímco jeden bratr se vydal na cestu dobra a zachraňování lidí v roli svérázného lékaře, druhý touží ovládnout svět, přičemž do hry zde vstupuje také dvojí zásvětí andělů a kostlivců.
         předfilm: Synkopa (Sefi Gazeto)  

X-Men 1

X-men 1

 

    Nedaleká budoucnost. Po celé planetě se rodí děti s X-faktorem v genech, který jim dává zvláštní sílu - třeba ničivý laserový pohled nebo schopnost létat, či přesunovat předměty nebo ovládat počasí. Profesor X, Wolverine, Storm, Jean Grey, Rogue, Cyclops, Magneto, Toad, Mystique, Sabretooth jsou mutanti s mimořádnými schopnostmi. Ale pro lidi, kteří takovéto schopnosti nemají, je velice těžké mutanty akceptovat a neubránit se strachu...
         předfilm: Codehuntrers (Ben Hoboj)  

X-Men 2: X-men United

X-Men 2: X-men United

 

X-Meni. Narodili se s jedinečnou genetickou mutací, která jim umožňuje vládnout nadpřirozenými schopnostmi. Pod vlivem profesora Charlese Xaviera (Patrick Stewart) slouží lidstvu. Chrání svět. Ten jim však nedůvěřuje a bojí se jich. Po nesmyslném pokusu o atentát na prezidenta Spojených států, který údajně spáchal neznámý mutant, se veřejnost dovolává zákona, který má mutanty dostat pod kontrolu. V čele militantně anti-mutantniho hnuti stojí armádní velitel a vědec William Stryker (Brian Cox), o němž se tvrdí, že na mutantech prováděl pokusy. Mutanty nenávidí a hodlá je totálně zlikvidovat. Když zjistí, že jeho vlastní syn je mutant, bez milosti ho zabije. Stryker měl v minulosti co do činění také s Wolverinem (Hugh Jackman) a zná tajemství jeho minulosti. Když Wolverine pátrá po svém původu, uvede Stryker do pohybu svůj anti-mutantní program. Jsou však i mutanti, kteří se proti lidské civilizaci postavili. Jeden z nich, Magento (Ian McKellen), právě unikl z vězení. Je nepřítelem X-Menů. V situaci, kdy se všichni mutanti stali štvanci, navrhne X-Menům spojenectví proti společnému nepříteli - Strykerovi. X-Meni i jejich spojenci se spolu vydávají na nejnebezpečnější misi v životě.

X-Men 3: The Last Stand

X-Men 3: The Last Stand

 

Když jsi mutantem, máš jen dvě možnosti, co s tím dělat. Skrývat to, či se držet v ústraní. Dnešek je den, kdy se to ale změnilo a světlo světa spatřil téměř zázračný lék proti mutantství. Bohužel odvrhnout nechtěný a často proklínaný dar a stát se opět člověkem není tak jednoduché, jak na první pohled vypadá. A zloduch Magneto (Ian McKellen) na vyléčení určitě nepomýšlí. Z předchozích dílů nám dobře známá skupina mutantů pod vedením profesora Charlese Xaviera (Patrick Stewart) je nyní posílena o dva nové bojovníky Šelmu (Kelsey Grammer) a Anděla (Ben Foster) a budou to vážně potřebovat. X-meni musí rozpoutat nejstrašlivější válku jakou kdy svět viděl, jen aby mohli navždy ukončit všechny ostatní.

Tintin

Tintin a případ Tournesol

 

Co se to v zámku Moulinsart děje? Všechno se začalo rozbíjet ? okna, sklenice, vázy, zrcadla, lustry? Profesor Tournesol (v českých albech Kalkulus) se zatím nachází na konferenci o jaderné fyzice v Ženevě, ale odtud ho unesou tajní agenti Bordurie a Syldávie.     Dokážen Tintin s kapitánem Haddockem profesora najít? A co byl vlastně zač ten profesorův výbušný vynález?

 

   Projekce filmu se koná od 15:00 (pro děti) a od 19:15 (po vernisáži). Film je uváděn v rámci Tintinova dne ve spolupráci Francouzského institutu v Praze, Zastoupení Valonsko-Brusel, nakladatelství Albatros a KomiksFEST!u.  

Sin City

Hellboy -> Sin City

 

   Omlouváme se divákům, ale zahraniční studio nepovolilo včas projekci filmu Hellboy, který je již mimo distribuci. Byli jsme proto nuceni sáhnout po dostupnějším titulu:  

     

Sin City - Město hříchu

   

      Sin City - město hříchu je zamořeno kriminálníky, zkorumpovanými policisty a sexy ženami; někdo touží po pomstě, někdo po spasení a další? po obojím. Film představuje příběhy ze tří Millerových novel včetně         Sin City, které odstartovalo dlouhodobou a kritiky oceňovanou sérii komiksů, stejně jako         The Yellow Bastard a         The Big Fat Kill. Rodriguez společně s Millerem převedli tyto legendární příběhy ze stránek knih na filmové plátno a zůstali naprosto věrní vzhledu, pocitům a dialogům knih.
             předfilm: Šlehaná vejce (Emanuel Strixner)    

 
Pavel Koutsky: Plastic People

Pavel Koutský: Animation unlimited

 

Jen málokterému českému tvůrci se podařilo hájit "barvy a srdce" českého lva na světových animačních kolbištích s takovým úspěchem (a četnými mezinarodními oceněními) a tak osobitým a výjimečným způsobem, jako právě výtvarníkovi, animátorovi, režisérovi a pedagogovi FAMU     Pavlu Koutskému. Díky svému naprosto originalnímu stylu tzv.     totální animace, umocněné neotřele sarkastickým humorem a bravurním kresebným projevem, jako na míru šitým zamýšlenému obsahu, se stal v podstatě "ukazatelem" nového trendu animace.

Renesance

Renesance

 

    Černobílý animovaný film, který bývá po vizuální stránce přirovnáván ke snímku Sin City ? město hříchu, se odehrává v Paříži roku 2054. Ilona Tasujevová, mladá a talentovaná odbornice na genetiku, je unesena a nadnárodní společnost Avalon, pro kterou pracovala, ji chce za každou cenu dostat zpět. Případ dostane na starost důstojník Karas, kontroverzní policista a specialista na vyhledávání rukojmích. Ten se vydává po stopách zmizelé dívky do labyrintu velkoměsta. V průběhu vyšetřování je špehován a zastrašován, postupně mu umírají svědci a někdo se ho snaží zabít. Karas si přestává být jistý, kdo je vlastně objektem jeho pátrání: oběť, anděl, nebo monstrum? Vypátrání Ilony se pro něj stává otázkou života a smrti? ?Paříž nám od začátku přišla jako samozřejmé dějiště příběhu i jako hlavní postava filmu. Chtěli jsme vytvořit fantastický obraz Paříže, který by byl tak silný jako Los Angles ve snímku Blade Runner,? říkají tvůrci.
         předfilm: Měsíc vran (Selina Cobley)