Levý seznam nabídek programu

Inzerce

Right menu


Petr Novák aka Ticho762 vzdělává lidi skrz graffiti

Ticho762 je autor, který se rozhodl komiksem u nás skutečně živit, pročež pevně naskočil na záda aktuální vlny historických a vzdělávacích adaptací a jeho jméno teď sviští do hlav lidí i mimo hardcore scénu. Přitom je graffiťák.

Krom přezdívky se u něj graffiti inspirace odráží dvěma směry. Jednak do moderně popově nadsazené kresby přestylizovaných merchandisingových postaviček často prorůstající s grafikou a písmomalířstvím. A pak v technicistní, precizní realistické lince, která ale ráda uhne ze svých hranic chytlavou barevností a občasnými guerillovými úniky do stylizovanější výtvarné formy. Kdybychom tedy chtěli škatulkovat, řekli bychom, že je to nový Vladimir 518, se kterým ho krom podobného vizuálního vidění světa spojuje i perfekcionistické ztvárňování architektonických a strojových konstrukcí. Ještě že máme ke škatulkování odpor. Pokud se jedná o autorovy komiksové inspirační kořeny, stále jde dohledat vliv Simona Bisleyho a jeho epických proporcí. Ty občas vyvřou na povrch, aby dodaly nadlidský feel rekonstrukcím bojovníků z tohoto i jiných světů.

Ticho762 se dvakrát zúčastnil komiksového festivalu Ligatura v polské Poznani (Ligatura Pitching) a aktuálně ho nejvíc zaměstnává přelomový projekt školní výukové počítačové hry o našich totalitních dějinách Československo 38–89. V rámci KomiksFEST!u a výstavy v 1. Podzemním Antikvariátu spolu se scénáristou Pavlem Kosatíkem pokřtí první díl z historické komiksové série Češi: Jak Masaryk vymyslel Československo. Podobně přelomovým projektem – minimálně v rámci vzdělávání – je i jeho „bublinová“ účast na učebnici dějepisu Kde domov můj..., do které přispěl souborem krátkých komiksů. A pak že s graffiti to nikam nedotáhnete.

www.ticho762.com

Nové knihy