Levý seznam nabídek programu

Inzerce

Right menu


Paul Gravett (GB)

Žádný fungující komiksový trh se neobejde bez svých hybatelů: organizátorů, novinářů a teoretiků, kteří spolu s autory stojí v jeho základech. Přinášejí nové vlivy, informace, posouvají věci kupředu, stojí za festivaly, cony, výstavami, časopisy a fanziny; třídí, hodnotí a poskytují hlubší vhled do věcí komiksových. Pro Velkou Británii všechny tyto role zosobňuje jeden muž, Paul Gravett, The Man at the Crossroads.

Do dějin britské scény vstoupil roku 1981, kdy začal vést Fast Fiction, stánek na pravidelném komiksovém trhu ve Westminster Hall. Jeho hlavním cílem bylo podchytit a dále rozvíjet trh s xeroxovanými, malonákladovými komiksy britských autorů, který v té době šel rychle nahoru. Sháněl a dále distribuoval tyto autorské komiksy skrze stánek a poštovní síť a rychle se stal sociálním centrem scény. Poté se vrhl do náruče britské odpovědi na populární velkoformátové belgofrancouzské komiksové magazíny pssst!. Ta ale nevyšla podle jeho představ, Gravett tedy tedy spolu s Peterem Stanburym založili vlastní fanzin Escape (1983–89). Ten se vymezil vůči dominantnímu domácímu magazínu2000AD (SláineSoudce Dredd) a propagoval náročnější belgofrancouzské komiksy a nezávislá díla, např. právě zde začala kariéra Davea McKeana a Neila Gaimana otisknutím jejich díla Vraždy a housle (Violent Cases).

Gravett se tak stal součástí emancipační komiksové vlny 80. let, která zasáhla celou západní scénu a vnesla do komiksově tvorby širší, tematický a estetický záběr.Paul Gravett se na propagaci a šíření komiksu podílí i jako novinář (od Guardianu poArtReview), rozhlasový moderátor, organizátor výstav, teoretik a popularizátor se záběrem od detektivního komiksu po mangu. Zároveň vede neziskovou organizaci a festival Comica. Na KomiksFEST! přijede představit české vydání své knihy 1001 komiksů, které si musíte přečíst, než zemřete.

www.paulgravett.com

 

Nové knihy