Levý seznam nabídek programu

Inzerce

Right menu


Jaromír 99 aka Jaromír Švejdík mezi hudbou, Kafkou a komiksem

Autor známý jak pod svým jménem, tak pseudonymem Jaromír 99 se narodil v Jeseníku, který se dodnes promítá do jeho tvorby. Proslavil se v hudební i výtvarné oblasti díky kapele Priessnitz a komiksu Alois Nebel. Jím zároveň založil specificky českou komiksovou školu postavenou na kontrastním využívání černých a bílých ploch a hrubé výtvarné stylizaci.

Když pomineme tankové bitvy kreslené na školní pijáky, s pubertou převládla hudba v podobě punk rocku. V 80. letech po studiích na Středním odborném učilišti obchodním založil kapeluChlapi z práce a roku 1989 známou jesenickou rockovou formaci Priessnitz, která ho proslavila jako textaře, zpěváka a skladatele. Dále působí v elektronickém projektu Umakart a ve folkové kapele Jaromír 99 and the Bombers, která vytvořila unikátní hudební soundtrack k jeho autorskému komiksu Bomber

Známým se stal už jeho první výrazný komiksový počin, když se kresebně a námětově podílel na trilogii Alois Nebel se scénáristou a spisovatelem Jaroslavem Rudišem (Nebe pod BerlínemGrandhotel). Jako výtvarník a scénárista pracoval i na její stejnojmenné filmové adaptaci, která se stala senzací zahraničních festivalů i domácích kin. Celá trilogie se dočkala i divadelního zpracování.

V letech 2004–2009 vycházely Švejdíkovy komiksové stripy Na trati v časopisech Reflex a Respekt. Ilustroval též nový román Olgy Tokarczuk Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých a knihu pro děti Tři maminky a tatínek. Pracoval na storyboardech pro filmy SamotářiDěti Duny či Grandhotel. S americkým scénáristou Davidem Zane Mairowitzem nově do komiksu adaptoval i slavný Zámek Franze Kafky.

Nové knihy