Levý seznam nabídek programu

Inzerce

Right menu


Jiří Grus to bere přes Periférii

Vůdčí postava Generace nula svého postavení dosáhla nejen nepřehlédnutelným kresebním mistrovstvím, ale především pracovitostí a rozsahem tvorby. I když Jiří Grus patří k vůbec prvním publikovaným autorům (1999) novodobé tuzemské komiksové scény, jeho zapálení a touha tvořit „bubliny“ jsou dodnes těžko překonatelné.

 

Výstava v Periferie Café v rámci letošního KomiksFEST!u připomene volnou tvorbu, knižní ilustrace i komiksy Ve stínu šumavských hvozdů, Voleman a první stránky z připravovaného alba Drak nikdy nespí. Ten se odehrává v autorově rodném Trutnově, kde aktuálně též tvoří. Legendu o založení města zpracovali nejprogresivnější komiksoví scénáristé dneška Vojtěch Mašek a Džian Baban, kteří s ním spolupracovali i na předcházející oldshatterhandovské persifláži o „šumavských hvozdech“.

Jiří Grus rád mění styly a techniky tvorby od hyperrealistického Nitro těžkne glycerínem, které bylo vydáno v celkem pěti jazycích, až po perokresbovou zkratku vlastní autorské série Voleman. Tu neváhal sám financovat a vydávat, aby si mohl udržet autorskou svobodu. Také publikoval desítky krátkých komiksů ve všech významných domácích komiksových časopisech a fanzinach, např. Aargh!, Crew, KomiksFEST! revue či Zkrat.

stránky Jiřího Gruse na blogspot

Nové knihy