Levý seznam nabídek programu

Inzerce

Right menu


Výstavy

Takový milý začátek

V podstatě je tato výstava přelomovou, neboť, i přes svou komornost, představuje poprvé souborně autory věnující se v posledních letech pravidelně komiksové tvorbě pro děti. Český dětský komiks byl díky emancipaci komiksu pro dospělé čtenáře zatlačován do pozadí strachem z diletantského označováním komiksu jako „čtení pro děti“, a tak laická i odborná veřejnost ztratila jeho existenci a vývoj ze zřetele. Nyní má možnost seznámit se se světem pestrým, autorsky bohatým, vznikajícím bez jakýchkoli násilných přerušení a vsugerovaných mindráků. Se světem mnohdy scénáristicky i výtvarně kvalitnějším a zajímavějším, než je svět českého komiksu pro dospělé.

Autoři: Lucie Dvořáková, Jarmila Marešová, Klára a Jan Smolíkovi, Eva Sýkorová-Pekárková, Vendula Hegerová, Luděk Bárta, Lukáš Fibrich, Pavel Čech, Tomáš Chlud, Barbora Dlouhá

14–17.00 hod. – výtvarné dílny Viktorka (Honza a Klára Smolíkovi) a Veverčina dílnička (Jarmila Marešová)

Výstava trvá do 22.11.2012.

Dan Černý – Fanouš: Továrna zkázy

Enfant terrible českého komiksu se v současné době ze svých kolegů nejvíce profesionalizuje. Tomu napovídá jeho aktuální komiksové působení ve Čtyřlístku, kam přetransformoval i svou ikonickou postavu Šneka, a série jElita z další vysokonákladové tiskoviny, Brava. Na této výstavě se ovšem chce blýsknout svým nejslavnějším hrdinou, nedospělým lovcem duchů a zombií Fanoušem. Tomu na KomiksFEST! vyjde první uzavřený svazek Továrna zkázy z rozsáhlé připravované knižní série. Účelná černobílá stylizace, důraz na akci a snaha vyjádřit co nejvíc těmi nejjednoduššími grafickými prostředky, to je nová éra v autorově výtvarném směřování.

Výstava trvá do 10.11.2012.

Igort – Rusko dnes

Na pole politicky angažovaného komiksu proniká autor z nejpovolanějších, italská umělecká a avantgardní legenda Igort, která je jedním z otců zakladatelů moderního, umělecky založeného domácího komiksu. Svůj specifický, jasně rozeznatelný expresivní výraz se silně stylizovanými barevnými plochami autor představí ve své komiksové reportáži, která vychází z rozhovorů s obětmi čečenského konfliktu.

Výstava trvá do 9.11.2012.

Šepoty a výkřiky

Deprese a surreálné pohledy na svět, kde je něco znepokojivě jinak, jsou trademarkem komiksů ze severu Evropy. Ve společné výstavě zastoupí Švédsko autor letošního vizuálu Knut Larsson se svou oblíbenou postavou Krokodýlí ženy z aktuální knihy Krokodilstaden. Norský Steffen Kverneland ukáže svůj obdiv k slavnému expresionistovi Edwardu Munchovi a finská část představí hned celou současnou autorskou generaci v čele s Terhi Ekebom či Matti Hagelbergem.

Výstava trvá do 18.11.2012.

Frémok: Match de Catch – Valonský komiks v Praze

Projekt, který ukazuje, jak běžné jsou v komiksově vyspělých zemích experimenty s „bublinami“ a že hranice v umění jsou pouze otázkou zvyků. Komiksový projekt „Match de Catch“ vznikl pod rukama umělců s mentálním postižením z neziskové organizace La „S” Grand Atelier. Ti spojili síly s komiksovými autory z belgo-francouzského uskupení Frémok, které s nadsázkou prezentuje svou činnost jako bojové umění. Hostovat tak bude bijec Hulk Hogan, vojáci z Ardenské ofenzívy a samozřejmě akční hrdina Jean-Claude van Damme v komiksech i skulpturách, hudbě a filmech.

Výstava trvá do 1.12.2012.

Nové knihy