Levý seznam nabídek programu

Inzerce

Right menu


Výstavy

EAST 1ST!

 

Po pádu železné opony se u nás všechny pohledy z pochopitelných důvodů upřely na Západ a o dění u našich někdejších „bratrských národů“ jsme ztratili zájem, byť všechny prodělávaly a prodělávají podobně bouřlivý vývoj jako my. O tom, co se odehrává na východ od našich hranic, může ideálně vyprávět právě     komiks – komunikativní médium, které přirozeně odráží sny i realitu každé společnosti.  

Karel Jerie – Poslední leč

 

   Karel Jerie je členem mladé nastupující generace jak v komiksu, tak ve výtvarném umění - generace výtvarníků s profesní průpravou (vystudoval pražskou AVU), kterým je komiks stejně samozřejmým vyjadřovacím prostředkem, jako olej a plátno. V komiksové kresbě ho charakterizuje silný cit pro komiksové vyprávění, svižná, intuitivní kompozice a především bezprecedentní práce s barvou. Ironie, nadsázka a pop-kulturní mixáž, které jsme – byť ne vždy právem – zvyklí komiksu přičítat, se projevují i v Jerieho výtvarné tvorbě.

Hygienická stanice

 

   Nezávislá alternativní galerie zahajuje svůj provoz     vernisáží stejnojmenné tématické výstavy. Prostřednictvím komiksu, tattoo, stencils, DIY sítotisku ad. zde představí své práce: Hura Collective, Leona Fajfarová, Lenka Maliská, Luděk Pešek Pachl, Michal Brož, Petr Bařinka a Štěpán Adámek.

Pavel Reisenauer: Respekt

 

Výtvarníka, grafika a karikaturistu Pavla Reisenauera proslavily především obálky a ilustrace pro časopis Respekt. Je "zásadním odpůrcem prvoplánovitosti", a také autorem jednoho z nejbizarnějších domácích komiksů, surrealistně existenciální     Smrti po životě. V roce 2008 mu Respekt vydal monografii     209 kreseb a 33 obrazů.

1. podzemní výstava Pavla Čecha

 

„Mám rád zarostlé zahrady, pohled na hvězdné nebe, motýly a brouky, lidi s dobrým srdcem, vůni lesních jablek a borového lesa, toulání, oprýskané zdi, indiány, Rychlé šípy, písničku Andělská, pouštění draka, knihy Michala Ajvaze, zrezavělé klíče, stará kina, čistou vodu, tajemství... a pokouším se to namalovat na plátno a nebo o tom psát a kreslit knížky,“ představuje se na svém webu     Pavel Čech.

Jiří Zimčík – Imago

 

   Jiřího Zimčíka charakterizuje až analytický přístup ke komiksu; na první pohled zaujme pevnou, precizní linkou a vyčištěnou barevností. Jeho kresba se často zjednodušuje až na vitrážově statické, vyčištěné linie a barevné plochy, jindy zas svou dynamikou připomene tvorbu futuristů. Ke čtenářskému soustředění nutí i zvláštně zpomalené časování, které jakoby rozjímalo nad každým políčkem, každou událost převracelo v hlavě. Dekonstruktivní příběhy ale neztrácejí atmosféru, a za zdánlivě chladným, geometrickým stylem se skrývá velká pozornost a také jemný, osobitý humor.

Komiks po svém: Nicolas Mahler, Heinz Wolf a skupina Tonto

 

Komiks jako médium prochází všude po světě výraznými změnami. Mimo žánrovou, mainstreamovou produkci vzniká řada děl, v nichž jde především o nápad a původnost autorského vyjádření. Výstava představí     nepřehlédnutelná jména rakouské scény: komiksy a animace minimalisty     Nicolase Mahlera a tvorbu nezávislé skupiny     Tonto Comics (Norbert Gmeindl, Michael Jordan, Helmut Kaplan, Clemens Stecher, Edda Strobl) a tvorbu doyena rakouského komiksu     Heinze Wolfa.

Andraste: Mechuplné pletichy

 

Kreslířka, tvořící pod pseudonymem     Andraste je jednou z nemnoha domácích komiksových autorek. Živí se jako profesionální DTP grafička, a rutinní zvládání počítače je na její tvorbě patrné. Ve svých dílech nejen kreslí, ale také upravuje fotky a kolážuje, vyrábí šperky a urban toys. Ve výsledku se pestrost inspiračních vlivů projevuje vytříbenou prací s barevností a tónováním, se světlem a materiály; její křehká, jakoby okamžitá linka jitří fantazii, a její obrázky často dovádějí čtenáře do pestrých světů, ukrytých za stránkami.

Na všechny čtyři. Kočky a kocouři v polském komiksu

 

Mezi postavičkami polských komiksů je nejpopulárnějším zvířetem ježek (Ježek Jirka – Jeż Jerzy, povahou pařmen a odvazák) a hrdina obrázkových příběhů Kozlík Truhlík (Koziołek Matołek), jehož popularita by se dala srovnat s oblíbeností českého Ferdy Mravence nebo hrdinů Čtyřlístku. V Polsku sice nenajdeme žádnou kočičí komiksovou hvězdu, ale když trochu přimhouříme oči, zajímavé kočičí postavy jistě nepřehlédneme.

Jaromír Plachý: Koule a krychle na návštěvě u Řehoře Samsy

 

Mladý výtvarník     Jaromír Plachý v současné době studuje na Vysoké škole umělecko-průmyslové v Praze, obor Filmová a televizní grafika; za svůj krátký film     Hrouda obdržel na AniFestu 2008 dvě ocenění. Kromě animace se zabývá volnou i užitou grafikou (    Vyšehrátky, AniFest 2008), a také autorským komiksem (    Kmen a jiné příběhy). Jeho práce charakterizují až na dřeň oholené kresbičky, přelétavé nakládání s perspektivou a udivující frekvence narážek, vtípků a nápadů. Zdánlivě morbidní náměty však ukrývají vnímavý cit pro okamžik a namísto depky tak přinášejí osvěžení.

Ulf K. – Prosté linky

 

   Ulf K. (celým jménem Ulf Keyenburg) je nepřehlédnutelnou osobností německé komiksové scény. Ve své kresbě jako by po vzoru kubistů dekonstruoval realitu na elementární tvary – koule, kvádry, diagonály; ani zdánlivě přísná geometričnost ovšem neztrácí na hravosti. Naopak, s fantazií, jakou dokáže dětská představivost vtělit do stavby z dřevěných kostek, nachází Ulf K. za obrazy a linkami nové světy. Mnohdy vypráví beze slov, jeho příběhy jsou zároveň hluboce osobní i srozumitelně univerzální. Autorův aktuální hrdina – pro jeho tvorbu symptomatický Hieronymus B. – je plachý úředníček, jehož proudy imaginace jsou podstatně širší než koryto každodennosti okolo něj.

A kdy uprší ten druhej den

 

   Komiks vs. současné výtvarné umění. Jedním z poznávacích znaků komiksu jsou obláčky s textem, neboli bubliny. Podnětem pro tuto výstavu byly práce, ve kterých text opouští uzavřený prostor bubliny a mění se v obraz. Konkrétní příběh se vytrácí a nahrazuje ho pocit, že vyprávění buď už skončilo, anebo ještě nezačalo. To, co zůstává, je estetika a vyprávěcí postupy (několik obrazových políček), které ke komiksu odkazují. Z takových obláčků pršet nebude. (Laďa Gažiová, Jakub Hošek, Magdalena Hrubá, Marius Konvoj, Filip Nerad, Iveta Plná, Tomáš Roubal, A. Schwarz, Anita Somrová, Pavel Strnad, Petr Strouhal, Jan Turner, Jan Žalio, vernisáž + koncert Alef-Elektronik; kurátor výstavy Jiří Havlíček)

Můj kousek Země

 

Když se děti a mládež z celé republiky pustily do příběhů     o největším zvířeti na světě – Gaie, nebo o jednom z míst na její „srsti“, které jim je blízké a je možná v ohrožení, jako by     znovuobjevily celou historii komiksu. Od jednoduchých jeskynních kreseb až třeba po sofistikované, umně ztvárněné sci-fi nebo minimalistické stripy. Nevěříte? Pak se zajděte na vlastní oči přesvědčit přímo na Ministerstvo životního prostředí...

Alexandru Ciubotariu – Čtvercová kočka

 

Jedním z nejoriginálnějších výhonků současného rumunského komiksového podhoubí je     Alexandru Ciubotariu, přezdívaný také Ciubi, kresebný multitalent, stylový polymorf a tahoun alternativní výtvarné scény. Ciubotariův záběr je neobyčejně široký. Je schopen stručnosti ve stylu cartoonové karikatury nebo téměř clip-artové ilustrace a stejně tak se umí rozmáchnout k notně expresivním malbám. Kromě „ateliérové“ produkce se pod labelem Pisicapatrata (Čtvercová kočka) aktivně a dlouhodobě oddává i street-artu; pod stejným názvem publikoval první rumunskou DYI kompilaci a nedávno vznikl i stejnojmenný butik. Papírové stránky i pouliční zdi zaplňuje podivnými bytostmi – pozorujícími, zneklidňujícími, možná nechápajícími, možná chápajícími až příliš. Vynořují se jako duchové vyrůstající z městského podvědomí, amorfní a nedešifrovatelní, a přeci nezapomenutelní…

Lewis Trondheim

 

   Lewis Trondheim (vl. jménem Laurent Chabosy) je minimalistický komiksový výtvarník a scenárista, eruptivní tvůrce a spoluzakladatel dnes již legendárního nakladatelství L‘Assocation. Je také autorem a ilustrátorem dětských knih, a v současné době editorem Shampooing, dětské edice komiksového nakladatelství Delcourt. Francouzský institut představí Lewise Trondheima výstavou a také pásmem jeho animovaných filmů.

Bimba - Dobrodružství Bohumila Konečného (Tip KomiksFEST!u)

 

   Bohumil Konečný – Bimba – je neprávem opomíjený český výtvarník druhé poloviny 20. století. Kreslíř Kája Saudek o něm dokonce prohlásil:     „Konečný uměl v roce třicet sedm nebo třicet osm to, co dnes v Americe umí sotva pár desítek malířů. Byl neporovnatelný s čímkoli. Tento Bohumil Konečný, zcela zapomenut a za života neuznán, byl absolutní génius, který už jen tak nebude. To, co umím, mě naučil on.“ Výstava v Obecním domě ukáže Konečného ilustrace knih Jaroslava Foglara a Otakara Batličky, reklamní tvorbu (např. pro firmy Baťa, Prazdroj, Petrof, Jablonex, nebo Sigma Pumpy), ilustrace k časopisu Vpřed, první české pin-up girls, ale i tvorbu v duchu socialistického realismu a průběžně vznikající volnou tvorbu.

Výstava Péráka a křest KomiksFEST! revue 03

 

Na     vernisáž výstavy pérákovských originálů a     křest třetího čísla KomiksFEST! revue Vás v sobotu 31. 1. od 20:00 do galerie Hygienická stanice zvou Hurá collective, festival KomiksFEST! a nakladatelství Labyrint. Výstava potrvá do 18. 2., a bude na pražské adrese Italská 34. Více info na webu galerie Hygienická stanice.

Nové knihy